ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2013 Cuma 17:37

Fransa'da Ermeniler protesto için sokaklarda


Fransa'da Ermeni dernekler, Cumhurbaşkanı François Hollande'ın 27 Ocak'ta Türkiye'ye yapacağı resmi ziyareti protesto etmek için sokaklara iniyor.

Fransa Ermeni Örgütleri Koordinasyon Konseyi'nin (CCAF), Fransa'dan Türkiye'ye 20 yıl sonra cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilecek ilk ziyareti protesto etmek için gösteriler düzenleyecekleri belirtildi. Konseyden yapılan açıklamada, Fransa'daki Ermeniler, Hollande'ın Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaret ve Türkiye'nin AB üyeliğine karşı düzenlenecek gösterilere katılmaya davet edildi.

25 Ocak'ta Lyon, Marsilya, 26 Ocak'ta ise Paris ve Montpellier'de valilik binaları önünde gerçekleştirilecek gösterilerde Hollande'a seçimlerden önce verdiği sözlerin yerine getirmesi çağrısında bulunulacağı kaydedildi.

Bu arada 16 Aralık'ta Fransa Ermeni Örgütleri Koordinasyon Konseyi'ni kabul eden Hollande'ın, Mayıs ayında Ermeni soykırımını inkar edenlere yönelik hazırlanacak yasa tasarısını açıklayacağı yönündeki iddialar, Elysee Sarayı ve Dışişleri Bakanlı'ğı tarafından yalanlanmadı. Diplomatik kaynaklar ise konuyla ilgili yorum yapamayacaklarını ifade etti.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER