ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Temmuz 2014 Cuma 13:56

Fransa'da "ayrımcılık" uyarısı

Fransada "ayrımcılık" uyarısı

Fransa'da Danıştay, işe alımlarda "ayrımcılığın" önüne geçebilmek için uygulanan yasanın etkili bir şekilde uygulaması için hükümeti uyardı.


Fransa'da Danıştay, işe alımlarda "ayrımcılığın" önüne geçebilmek için isimsiz ve fotoğrafsız öz geçmiş uygulamasıyla ilgili yasanın etkili bir şekilde uygulamaya geçirilmesi konusunda hükümeti uyardı.

Her bir gecikme günü için 100 avro

Danıştay, hükümete 2006 yılında çıkarılan yasanın uygulamaya geçirilmesi için gerekli genelgeyi yayınlaması konusunda altı ay süre verdi. Hükümetin yasanın uygulanması konusunda yaşadığı zorlukların dikkate alındığını belirtilen Danıştay, buna rağmen sekiz yıllık bir gecikmenin kabul edilemez olduğuna dikkati çekti.Hükümet, gerekli genelgeyi yayınlamadığı takdirde her bir gecikme günü için 100 avro ceza ödeyecek.

 

Danıştay tarafından yapılan açıklama, ırkçılık ve ayırımcılıkla mücadele konusunda çalışmalar yapan sivil toplum örgütleri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Uygulamaya bir türlü konulamayan yasa, işverenlerin iş başvurusunda bulunanlara karşı milliyet, ırk, cinsiyet, dini inanışlar ve deri rengiyle ilgili ayrımcı tercihler yapmasını engellemeyi amaçlıyor.
Çalışma hayatında fırsat eşitliğini garanti altına almak için kabul edilen yasa, 50'den fazla işçi çalıştıran işletmelerin isimsiz öz geçmiş uygulamasına geçmesini öngörüyor. 2006 yılında kabul edilmesine karşın yasanın uygulanması için bugüne kadar hiçbir genelge yayımlanmamıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER