ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 13:06

Fransa ve Almanya, dostluklarını kutluyor


Fransa ile Almanya, iki ülke arasında yıllarca süren savaşlara bir son veren Elysee antlaşmasının 50. yılını kutluyor. François Hollande kutlamalar için Almanya’nın Başkenti Berlin’e aralarında bakan ve milletvekillerin de olduğu geniş davetli topluluğuyla giderek kutlamalara katıldı. Fransa ile Almanaya’nın dostluklarının 50. yılı nedeniyle her iki ülkede 25 bin kişiyle görüşülerek gerçekleştirilen anket ise çarpıcı bilgileri ortaya koydu.

Ankete katılan Fransızların 3’de 2’si Almanya’yı Fransanın en önemli stratejik ortağı olarak gördüklerini belirtti. Bu oran Almanlarda ise yüzde 55 olarak gerçekleşti. Anket, Fransızların çoğunluğunun Almanya’yı ekonomik model olarak gördüklerini de ortaya koyarken Almanların Fransa’ya bakışlarında ise siyasi ilişkiler ön plana çıktı. Buna göre Fransızların yüzde 70’i Almanya ile dostluğun Fransa ekonomisi için önemli olduğunu vurguladı. Bu oran Almanlarda ise yüzde 60'da kaldı. Almanya’da Fransa ile siyasi ilişkilerin önemli olduğunu belirtenlerin oranı ise yüzde 64 olarak gerçekleşti. Fransızların ise yüzde 57'si siyasi ilişkilerin önemli olduğunu ifade etti.

İki ülke vatandaşları Almanya ve Fransa arasındaki dostluğun Avrupa kıtası için önemi konusunda ise ortak görüş beyan etti. Fransızların yüzde 77’si Almanların ise yüzde 75’i iki ülke arasındaki dostluğun Avrupa genelinin istikrar ve barışı için önemli olduğunu vurguladı. İki ülke dostluğunun 50. yılında kültürel ilişkilerin önemini belirten Alman ve Fransızların sayısında ise gerileme yaşandı. Almanların yüzde 43’ü Fransızların ise sadece yüzde 36’sı kültürel ilişkilerin önemli olduğunu belirtti.

François Hollande ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in iki ülke ilişkilerini kötü yönde etkileyeceğini belirtenler ise Fransızlarda yüzde 22’i, Almanlarda yüzde 17 olarak kaydedildi.
Dönemin Fransa cumhurbaşkanı Charles De Gaulle ve Almanya'nın eski Başbakanı Konrad Adenauer arasında 22 Ocak 1963 tarihinde Paris'te imzalanan Elysee antlaşması iki ülke arasında dostluğun temellerini atmıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER