ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 18:21

Fransa, Türkiye Festivali'ne ev sahipliği yaptı


Fransa'nın Lyon şehrinde düzenlenen Festiculture Tükiye, Euroexpo Fuar Salonu'nda devam ediyor. 250 Türk şirketinin stant açtığı fuara halkın katılımı yoğun oldu. Açılışını Lyon Başkonsolosu Hilmi Ege Türemen'in yaptığı fuarda Türkiye’nin Cibuti Büyükelçisi Hasan Yavuz, Bron Şehri Belediye Başkanı Annie Guillemot, Bölge Parlamentosu Kültür Başkanı Farida Boudaoud ve Lyon Ticaret Odası Başkanı Alain Belioz da hazır bulundu.

Konuyla ilgili Cihan Haber Ajansı'na konuşan Festiculture'un Reklam ve Sponsor Sorumlusu Musa Yılmaz, ''Bu sene 3. düzenliyoruz. Fransa’nın en büyük Türk kültür fuarı. Sanatımızı esnaflarımızı Fransa'da tanıtmak istiyoruz.” vurgusunda bulundu. 4 arkadaş gönüllü olarak organizasyonu gerçekleştirdiklerini belirten Musa Yılmaz, Bursa Belediyesi'nin yardımı olduğunu ifade ederek, Kültür Bakanlığı'na da organizasyona destek olması yönünde çağrıda bulundu.

Organizasyona Fransızların da yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayan Yılmaz, ''Buraya gelip Türkiye’mizi tanıyorlar.''diye konuştu.

Bundan sonra bu tür organizasyonların devamının geleceğini de kaydeden Yılmaz, 2012 yılında Fransa meclisinde gündeme gelen Ermeni soykırımından dolayı festivali geçtiğimiz yıl yapmadıklarını hatırlattı. Musa Yılmaz, Türklerin Fransa siyasetine daha aktif katılımıyla ilgili çalışmalarının da devam ettiğini belirterek, Cuma günü seçmen kartıyla gelenlerden girişte ücret alınmadığını söyledi.

3-5 Mayıs tarihleri arasında 35 bin metre kare alanda düzenlenen organizasyona 100 bin üzerinde katılımcının gelmesi bekleniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER