ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 07:15

Fransa seçimlerinden kriz çıktı


Fransa’da ana muhalefet partisi Halk Hareket Birliği (UMP)’de gerçekleştirilen ve eski başbakan François Fillion ile partinin genel sekreteri Jean François Cope arasında geçen başkanlık yarışını iki lider de kendisinin kazandığını iddia etti.

Cope, yaptığı açıklamada, parti üyelerinin kendisini genel başkan olarak seçtiğini belirterek bunun kendisi için büyük gurur kaynağı olduğunu söyledi. Parti seçmeninin kendisinin verdiği mesajı anladığını belirten Cope, değerlerine bağlı yeni bir merkez sağ inşa edeceklerini kaydetti.

Eski başbakan François Fillion ise kazananın kendisi olduğunu iddia ederek, ‘’Fransa genelinde açılan sandıklara göre 224 oy daha fazla alarak genel başkan seçildim. Nihai sonucu ise ancak komisyonun denetiminden sonra söyleyebiliriz’’ diye konuştu. Cope’ye sert suçlamalar yönelten Fillion, ‘’Parti üyelerinin demokratik seçiminin çalınmasına izin vermeyeceğim’’ dedi. Eski başbakan, tehlikede olanın partilerinin onuru olduğunun da altını çizdi.

François Fillion ve Jean François Cope taraftarları oy sayımında usulsüzlük yapıldığını savundu. Cope cephesi Nice’de oy sayımının hatalı olduğunu belirtirken, Fillion’a yakın milletvekili Bernard Debre, Marsilya ve Toulouse seçimlerinde anormallikler olduğunu öne sürdü.

2002 yılında kurulan partinin ilk genel başkanı Alain Juppe olmuş, 2004 yılında yapılan seçimlerde ise Nicolas Sarkozy başkanlık koltuğunu Juppe'den devralmıştı. Nicolas Sarkozy'nin 2007 yılında cumhurbaşkanı seçilmesiyle terk ettiği parti yönetimine yeni lider seçilmemiş, partinin yönetimi genel sekreterlik tarafından sürdürülmüştü. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER