ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 14:13

Fransa hükümetinde 'hesap' skandalı büyüyor


Fransa eski Bütçe Bakanı Jerome Cahuzac’dan sonra Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un da İsviçre’de hesabı olduğu iddia edildi. Liberation gazetesinin Mediapart haber sitesini kaynak göstererek verdiği haberde, Fransa Dışişleri Bakanı Fabius'un yurtdışında bir ya da birkaç hesabı olabileceğini iddia etti.

Laurent Fabius ise bunların hiçbir temele dayalı olmayan asılsız iddialar olduğunu söyledi. Fabius, bu iftiralarla ilgili yasal süreci başlatacağının da altını çizdi.

Bu arada yurtdışında hesabı olduğunu itiraf eden eski Bütçe Bakanı Jerome Cahuzac’ın İsviçre’deki hesabında bilinenden çok daha fazla para olabileceği belirtildi. İsviçre televizyon kanalı RTS, Cahuzac’ın 2009 yılında İsviçre’deki hesabına 600 bin Euro değil, 15 milyon Euro transfer etmek istediğini iddia etti. İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan bankanın ise bu miktarı kabul etmediği ileri sürüldü. Jerome Cahuzac’ın yurtdışında hesabı olduğunu ilk olarak ortaya çıkaran Mediapart sitesi de tutarın 15 milyon Euro olduğunu yazmıştı.

Tages Anzeiger gazetesi ise eski Bakanın İsviçre’nin OECD'nin nin vergi kaçırma ile ilgili sözleşmesini 2010’da yürülüğe koymasının hemen ardından hesabını Singapur’a taşımak için sahte belge düzenlediğini iddia etti. Bu operasyonda Cahuzac’ın 600 bin Euro transfer ettiği belirtiliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER