ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 15:07

Fransa Dışişleri Bakanı Fabius Türkmenistan’da


Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Kazakistan ve Özbekistan’dan sonra Türkmenistan’ı da ziyaret etti. Aşkabat’ta temaslarda bulunan Fabius'u, Oğuzhan Köşkü'nde kabul eden Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Fransa ile ilişkilerini hem ikili hem de Avrupa Birliği diyaloğu kapsamında geliştirmek istediklerini söyledi.
Dışişleri Bakanı Fabius, Fransız şirketlerin Türkmenistan’daki konumunu daha da geliştirmek istediklerini kaydetti.
Türkmen Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Fransız Bakan Fabuis Dışişleri Bakanlığı’nda da görüşmelerde bulundu. Fabius, burada da Türkmenistan ile ilişkilerini her alanda geliştirmek istediklerini yineledi. Konuk bakan, Türkmenistan’ın çeşitli sektörleri için yüksek teknoloji ekipmanların temin edilmesi konusunda bir teklifte bulundu.
Bakanlıktaki görüşmeden sonra Türkmenistan ile Fransa arasında uçak seferlerinin başlatılması yönünde bir mutabakat imzalandı. Ayrıca, Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası ile Fransa-Türkmenistan Ticaret Odası arasında işbirliği anlaşması ve Türkmen Petrolgaz Enstitüsü ile Total şirketi arasında işbirliği anlaşması imzalandı.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER