ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 00:46

Fransa Dışişleri Bakanı Fabius Libya'da


Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, resmi temaslarda bulunmak için geldiği Libya'da, Milli Genel Kongre'de konuşma yaptı.

Öğle saatlerinde Trablus'ta Maitiga Havaalanı'na ulaşan Fabius ve beraberindeki heyet, Libya Başbakanı Ali Zeydan, Libya Dışişleri, Petrol ve Sanayi Bakanı ile Rodison Otel'de görüştükten sonra akşam saatlerinde Milli Genel Kongre (MGK) Başkanı Muhammed el-Mugaryef ile kongrede bir araya geldi.

Aksam saatlerinde MGK Başkanı Muhammed el-Mugaryef, Libya Başbakanı Ali Zeydan ve milletvekillerinin hazır bulunduğu MGK Konferans Salonu'nda Libya halkına hitap eden Fabius, MGK'da konuşma yapan ilk yabancı yetkili olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Fabius, Libya'nın 17 Şubat devriminden bu yana önemli mesafe katettiğini belirterek, Fransa'nın daima Libya'nın yanında olduğunu söyledi.

Fransa'nın her nerede olursa olsun demokratikleşme çabalarına destek verdiğini ifade eden Fabius, MGK seçimlerinin Libya'nın demokratikleşmesi noktasındaki önemini vurguladı.

Fabius, Libya devletinin, kurumlarının, alt ve üstyapı birimlerinin yeniden yapılandırılması noktasında Fransa'nın her türlü yardıma hazır olduğunu dile getirerek, ''İkili ilişkilerimizi geliştirirken, sadece hükümet ve devlet kurumlarıyla değil, bunun yanı sıra siyasi yapılar, hukuk organizasyonları ve sivil toplumla da iş birliği içinde olacağız'' dedi.

Güvenlik sorunlarının aşılması noktasında da Libya'nın yanında duracaklarını anlatan Fabius, demokrasinin, güvenliğin olmadığı bir ortamda gelişemeyeceğini kaydetti.

Fabius, Libya'daki yeni neslin eğitimi ve kendini geliştirmesi noktasının Fransa'nın her türlü yardıma açık olduğunu bildirerek, Trablus'daki Fransız Lisesi'nin yeniden açılmasına dair temennisini dile getirdi.

Fransa'nın uzun vadede Libya ile iktisadi ilişkilerini güçlendirmek istediğini ve Libya'nın yeniden inşasına katkı sunmak istediğini dile getiren Fabius, ''Libya'nın önündeki engelleri aşması için her türlü desteğe hazırız'' dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER