ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2013 Cumartesi 16:19

Fransa, antisemit komedyenin gösterilerini yasaklıyor


Fransa, programlarında Yahudi karşıtı ve ırkçı ifadeler kullandığı belirtilen komedyen Dieudonne'nin gösterilerini yasaklamaya hazırlanıyor.

Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, komedyenin kimseyi güldürmeyen Yahudi karşıtı ve ırkçı ifadelerini kınadığını kaydetti. Valls, Dieudonne'ye karşı kolektif bilinç çağrısı yaparken gösterilerini yasaklamak için elinden geleni ortaya koyacağını ifade etti. Fransız bakan, konuyla ilgili valilere de talimat gönderdiğini vurguladı. Valls, Dieudonne'nin gösterilerinin uzun zamandır komiklikten ziyade politik ve nefreti körükleyen toplantılara dönüştüğünü vurguladı. Manuel Valls, komedyen Dieudonne'nin gösterilerini yasaklamak için tüm hukuki yolları kullanacağını aktardı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da Fransa Yahudi Dernekleri Federasyonu'nu kabulünde, isim vermeden Yahudi karşıtlığını kullanılarak yapılan komediye tepki göstermişti.

Fransız komedyen Dieudonne'nin avukatı Jacques Verdier ise İçişleri Bakanı Manuel Valls'ın ifadelerinin tamamen yanıltıcı olduğunu kaydederek komedyene uygulanan sansürü kınadığını kaydetti. Verdier, alınan kararın komedyeni izlemeye gelen seyirciye saygısızlık olduğunun altını çizdi.

Asıl adı Dieudonne M’Bala M’Bala olan 47 yaşındaki komedyen, ırkçılık suçlamasıyla birçok kez mahkum olurken, son olarak ise internette yayınladığı videoda ırkçı ifadelerde bulunduğu gerekçesiyle 28 bin Euro para cezasına çarptırılmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER