ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2013 Çarşamba 14:27

Frankfurtlular uçak gürültüsünden kaçıyor


Almanya’nın Frankfurt şehrinde havalimanına yakın ikamet eden ve uçak gürültüsünden şikayet eden semt sakinleri, evlerini havalimanı işletmesine satarak buradan uzaklaşmaya çalışıyor. n-tv televizyonunun internet sitesinde yer alan bir habere göre, özellikle yeni iniş-kalkış pisti açıldıktan sonra uçak gürültüsünün eksik olmadığı Flörsheim semtinde oturanlar bu yola başvuruyor.

Frankfurt Havalimanı İdaresi Fraport’un başlattığı Casa-Programm adı verilen uygulama çerçevesinde bu semtte oturanlar evlerini Fraport’a satıyor. Şimdiye kadar yaklaşık 130 ev sahibinin bu yolla evlerini sattığı belirtildi. Fraport’tan yapılan açıklamada, halihazırda 219 ev sahibinin de benzer şekilde kendilerine başvurduğu kaydedildi.

Yaklaşık 14 ay önce ülkenin en büyük havalimanı olan Frankfurt havalimanına yeni bir iniş-kalkış pisti açılmıştı. Ardından da uçuş rotalarını bu piste göre ayarlayan Fraport’un bu uygulaması havalimanı yakınlarında ikamet edenleri çileden çıkarmıştı.

Pek çok kez protesto gösterisi düzenleyen ve konuyu mahkemeye taşıyan semt sakinleri uçak gürültüsünden duydukları rahatsızlığı dile getirmişlerdi. Flörsheim’lılar ayrıca evlerinin değerinin düşmesinden de şikayetçi olmuşlardı.

Fraport, ortaya çıkan bu sorunu çözebilmek için şimdiye kadar satın alınan evler için ev sahiplerine 26 milyon Euro ödendiğini duyururken, alınan bu evlerin kiraya verildiğini de vurguladı.

Yeni kiracıların daha önce bölgede oturup da evlerini satanlardan oluştuğu belirtilirken, yeni ev bulana kadar kiracıların ikamete devam edecekleri kaydedildi. Evlerini satıp nakit paraya çeviren ev sahiplerinin şehrin başka yerlerinde ev aramaya başladıkları da gelen haberler arasında. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER