ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Ağustos 2014 Salı 21:34

Formula 1 patronunun davasında skandal gelişme

Formula 1 patronunun davasında skandal gelişme

Eski adalet bakanından Formula 1 patronu Ecclestone kararına tepki geldi.


Nisan ayından beri Münih Eyalet Mahkemesinde yargılanan Formula 1 patronu Bernie Ecclestone hakkındaki rüşvet davası düşürüldü. Bunun için 100 milyon dolar ödeyecek olan Ecclestone, ceza almayan biri olarak Formula 1 patronluğuna devam edecek. 

Ecclestone'un avukatları ise, davanın 'satın alındığı' eleştirilerini kabul etmedi. Münih'te nisan ayı sonundan beri yargılanan 83 yaşındaki Ecclestone'un, Formula 1 yarışlarında daha fazla söz sahibi olmak için Bayern LB bankasının eski Yönetim Kurulu Başkanı Gerhard Gribkowky'ye bankanın Formula 1 hisselerini kendi istediği birisine satması için 44 milyon Euro rüşvet verdiği iddia edilmişti. Gribkowky, iki yıl önce yargılandığı ve 8,5 yıl hapis cezası aldığı mahkemede Ecclestone'dan 44 milyon dolar aldığını itiraf etmişti. Ecclestone'un ödeyeceği paranın Bavyera eyaletinin kasasına girmesi ya da hayır işlerinde kullanılması bekleniyor.

Yasalara göre hafif ve orta dereceli suçlara yönelik davalar, sanığın ağır suçu olmaması ve para karşılığında kamunun suçun takibini gerektirecek nedenleri ortadan kaldırması halinde durdurulabiliyor. Mahkemenin aldığı kararla Alman adaleti uzun sürecek hukuk mücadelesinden vazgeçmiş oldu. Sebebi ise savcılığın iddiasını ispatlamakta zorlanması.

Verilen karara yapılan eleştiriler de gecikmedi. Almanya'nın eski Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, 100 milyon Dolarlık anlaşmayı 'yüzsüzlük' olarak niteledi. Deutschlandfunk radyosuna konuşan eski bakan, varılan kararın yasal düzenlemelerin amaç ve hedefiyle uyuşmadığını kaydetti. Antlaşma için önerilen 100 milyon doların suçun ne kadar büyük olduğunu gösterdiğini savunan Leutheusser-Schnarrenberger, "Benim bakış açıma göre bu büyüklükteki bir davanın anlaşma ile sonuçlanması konusunda adalet ve hukuktan bahsedilemez." şeklinde konuştu. Eski bakan, yasa koyucuların bundan sonra yapılacak antlaşmaların çerçevesinin daha net belirlemesi gerektiğini ifade etti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER