ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 13:08

Finlandiya 'erkek' diplomat arıyor


Finlandiya Dışişleri Bakanlığı uluslararası arenada temsil kabiliyetine sahip erkek diplomat arıyor.

Bakanlık, 2012 yılında diplomat olabilmek için başvuru yapanların yüzde 80'ninin kadın olduğu hatırlatarak, erkek diplomat adayı bulmakta sıkıntı çekildiğini belirtti. 2003 yılından bu zamana kadar her yıl ortalama 800 insanın diplomat olmak için başvuru yaptığı ama geçen sene bu sayının 463'te kaldığı ifade edildi.

Bakanlığın her yıl güç kaybettiği vurgulanarak sayıları giderek azalan erkek diplomatlara daha iyi şartlar oluşturabilmek için maaşların az da olsa yükseltildiği ifade edildi.

Finlandiya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Toni Sandell, yaptığı açıklamada, "Diplomat olmak isteyen erkek adaylarının Fince ve İsveç dilinin yanında 2 dil daha bilmeleri gerekiyor. Diplomat olabilmek için herkes eğitim seminerine katılabilir. Geçen yıl 28 ayrı noktada gerçekleştirdiğimiz eğitim seminerlerine sadece 551 aday katıldı.Modern istihdam piyasasında ender rastlanır bir durumdur bu." açıklamasını yaptı.

DİPLOMAT ADAYI BULMAK İÇİN KAPI KAPI DOLAŞIYORLAR

Uluslar arası platformlarda kendilerini temsil edebilecek insan bulabilmek ve diplomatlığa ilgi uyandırabilmek için üniversitelerde konferanslar düzenlendiklerini kaydeden Dışişleri Bakanlığı Planlama Sorumlusu Kirsi Vanamo-Santacruz ise "Bakanlık olarak bu durumdan memnun değiliz. Ama pazarlama kampanyasıyla üniversitelerin yanı sıra eğitim kurumlarına da ziyaret ederek kariyer olanaklarını anlatıyoruz." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER