ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Kasım 2013 Cuma 13:40

Finlandiya Dışişleri ağına Rusya’nın saldırdığı iddia edildi

Finlandiya Dışişleri ağına Rusyanın saldırdığı iddia edildi


Finlandiya Dışişleri Bakanlığı, bakanlığa ait bilişim ağının kaynağı bilinmeyen hackerler tarafından geniş çapta saldırıya uğradığını açıkladı. Fin MTV3 televizyonu ise, iktidarın olayın sorumlusu olarak Rusya ve Çin’den şüphelendiğini iddia etti.

Konuyla ilgili olarak basına açıklamada bulunan Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, geçtiğimiz bahar tespit edilen durumun polis tarafından "ağır casusluk" kapsamında incelendiğini söyledi

Bakanlığa ait önemli belgelerin saldırganların eline geçmediğini ifade eden Dışişleri Bakanı, izlemenin birkaç yıldan beri sürdüğünü tahmin ettiklerini ve hackerlerin çok karmaşık bir şekilde organize olduklarını kaydetti.

Bilişim ağının takip edildiğini yabancı kaynaklardan öğrendiklerini ifade eden Tuomioja, başka bir ülkede bu kadar geniş çapta bir izlemenin gerçekleştiğini duymadığını belirtti.

Finlandiya Dışişleri Bakanı, izlemenin kimler ya da hangi ülkeler tarafından yapıldığı konusunda açıklama yapmaktan kaçındı. Yerel basına açıklamada bulunan Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen de, devlete ait önemli bilgilerin bilişim casuslarının eline geçmediğini doğruladı.

ABD’den kaçarak Rusya’ya sığınan eski istihbaratçı Edward Snowden’in sızdırdığı iddia edilen belgeye göre, ABD’nin 35 dünya liderinin telefonlarını dinlediği ortaya çıkmıştı. Bu durumun ortaya çıkmasının ardından, başta Almanya olmak üzere birçok lider ABD’ye tepki göstermişti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER