ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2014 Salı 16:58

Film gibi kaçış öyküsü

Film gibi kaçış öyküsü

Şehrin en korunaklı cezaevinden kaçmayı böyle başardılar.


İki mahkûm, Berlin'in Moabit Cezaevi'nden filmlerini aratmayan bir şekilde kaçmayı başardı.

Moabit, Berlin'in en iyi korunan cezaevleri arasında anılıyor. Moabit'te en son bundan 15 yıl önce bir firar yaşanmıştı.

Yetkililere göre "ağır suçlu" iki sanıktan biri uzun süredir cezaevinde bulunuyordu. Diğerinin ise yargılaması devam ediyordu.

Deutsche Welle'nin haberine göre, yetkililer, mahkûmların önce tutuldukları hücrelerin demirlerini testere ile kestiklerini, çarşaf, havlu ve nevresim takımlarını birbirine bağlayarak halat olarak kullandıklarını söyledi. Buradan avluya çıkan mahkûmlar daha sonra tel örgüleri ve güvenlik duvarını aştı.

"SPORTMEN MAHKUMLAR"

Berlin Adalet Senatörü Thomas Heilmann'ın firarın çok zekice planlandığını söyledi. "Gözlerimle görmesem inanmazdım." diyen Heilmann, "firari mahkûmların son derece sportmen ve yetenekli olduklarını" kaydetti. Yetkililer, "birçok tesadüfün firara yardımcı olduğuna" dikkat çekti.

Alman Kamu Çalışanları Birliği Berlin Teşkilatı Başkanı Frank Becker, firar dolayısıyla cezaevlerindeki tasarruf politikalarını gündeme getirdi. Becker, "Kamuda yıllardır tasarruf ediliyor. Daha fazla personel olsaydı muhtemelen firar önlenecekti." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER