ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 00:20

Filistin'de uzlaşma çabaları


Fetih Hareketi Sözcüsü Nebil Ebu Redine, ''Fetih Hareketi Filistin'deki bölünmüşlüğe son verilmesi ve Filistinli gruplar arasında uzlaşı sağlanması konusunda kararlı'' diye konuştu.

Ebu Redine, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın katılımıyla gerçekleşen Fetih Hareketi Merkez Komitesi Toplantısı'ndan sonra yaptığı açıklamada, Fetih Hareketi'nin, genel seçimler yoluyla Filistin halkının hakemliğine başvurulması, Fetih ve Hamas arasında imzalanan Doha anlaşması ile bütün Filistinli grupların katılımıyla gerçekleşen Kahire anlaşmasının uygulanması temelinde uzlaşma sağlanması ve Filistin'deki bölünmüşlüğün sona erdirilmesi konusunda kararlı olduğunu söyledi.

Ebu Redine ayrıca, Hamas'ın 2 Temmuz'da Merkezi Seçim Komitesi'nin çalışmalarını tamamlamasını yasaklamasıyla duran görüşmelerin yeniden başlamasının gerekli olduğunu belirtti.

Hamas ve Fetih hareketleri arasında 2007'de meydana gelen çatışmalardan sonra Gazze'de Hamas, Ramallah'ta da Fetih Hareketi yönetime gelmiş, bütün çabalara rağmen Filistin'de iki ayrı hükümet kurulmuştu. İsrail'in Gazze'ye düzenlediği son saldırılardan sonra iki taraftan da Filistin'deki bu bölünmüşlüğe son verilmesi yönünde açıklamalar gelmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER