ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Haziran 2014 Pazartesi 13:09

Filistin'de uzlaşı hükümeti

Filistinde uzlaşı hükümeti

İsrail'in dünkü bakanlar kurulu toplantısında, Filistin yönetiminin Hamas'la kuracağı uzlaşı hükümetine karşı bazı kararların alındığı bildirildi.


İsrail'in Jerusalem Post gazetesi, dün Başbakan Binyamin Netanyahu başkanlığında toplanan bakanlar kurulunda, Hamas'ın içinde yer aldığı bir uzlaşı hükümetini kurmaya çalışan Filistin yönetimine karşı bazı yaptırım kararları alındığını yazdı.
Gazetede alınan yaptırım kararları çerçevesinde İsrail'in, uzlaşı hükümetinin kurulması durumunda Filistin-İsrail barış müzakerelerine son vereceği, İsrail'in gümrük vergilerinden elde ettiği kazançtan aylık olarak Filistin yönetimine aktarılan 100-115 milyon doların durdurulacağı ve uzlaşı hükümetinde yer alan Gazzeli 3 bakanın Ramallah'a geçişlerine izin verilmeyeceği kaydedildi.
İsrail Haaretz gazetesi de bakanlar kurulu toplantısında kurulacak Filistin uzlaşı hükümetinin tartışıldığını ve bu konuda emniyet yetkililerinin görüşlerini sunduğunu aktardı.
Gazete, "Toplantıda Netanyahu, Washington'un, Filistin'in milli mutabakat görüşmeleri kapsamında kuracak uzlaşı hükümetini tanıma konusunda acele etmeyeceğine dair ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den söz aldığını bildirdi" iddiasında bulundu.
Hamas ve Fetih arasında uzun süren ayrılık döneminin ardından 23 Nisan'da milli mutabakata varılmış, ulusal uzlaşı hükümeti kurulması için bir süre önce görüşmelere başlanmıştı. Bazı konulardaki anlaşmazlık nedeniyle uzlaşı hükümetinin ilan edilmesi ertelenmişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER