ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Mayıs 2014 Cuma 08:08

Filistin İsrail ile barışmak istiyor

Filistin İsrail ile barışmak istiyor

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'a İsrail ile barış görüşmelerine başlayabileceklerinin sinyalini verdi.


Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'a, İsrail ile barış müzakerelerine yeniden başlamayı, bazı koşulların yerine getirilmesi durumunda kabul edeceğini ilettiği bildirildi.

Abbas'a yakın isimlerin yaptığı açıklamada, Abbas'ın, Ramallah'taki makamında gerçekleşen görüşmede Rice'a, İsrail'in, hapishanelerindeki Filistinli mahkumlardan geriye kalan dördüncü grubu serbest bırakması, Batı Şeria ve Kudüs'te Yahudi yerleşim birimlerinin inşaatını 3 ay durdurması ve başta sınır meselesinin ele alınması şartıyla barış görüşmelerine yeniden başlamayı kabul ettiğini söylediğini aktardı.

Kaynak, bunun yanında Abbas'ın, 1967 sınırının tamamında ve başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devleti kurma konusunda siyasi çözümden yana olduğunu dile getirdiğini anlattı.

Rice'ın, herhangi bir öneri sunup sunmadığı konusunda bilgi vermeyen kaynak, Abbas'ın ülkesinin, anlaşmazlığı sona erdirmek için siyasi çözüm arayışının devam etmesini arzuladığını ifade ettiğini de kaydetti. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER