ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 19:25

Filipinler, yeni askeri gemi ve hava araçları alacak


Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino, ülke silahlı kuvvetlerinin modernizasyonu çerçevesinde yeni askeri araç ve teçhizatlar alınacağını bildirdi. Bunlar arasında donanma için yeni askeri gemiler ve hava araçları da yer alacak.

Ülke ekonomisinin geliştiğine dikkat çeken Aquino, hükümetin Filipinler Donanması’na destek vereceğini ifade etti. Bununla Filipinler’in sınırlarının güvenliğini sağlanması, doğal afetlere müdahalenin hızlandırılması ve ülkeyi dış tehditlere karşı korumanın geliştirilmesi amaçlanıyor.

Filipinler ile Çin arasında yaşanan tartışmalı adalar sorununda iki ülke askeri gemileri karşı karşıya gelmişti. Filipinler’in donanma için yeni gemi ve askeri hava araçları almasını açıklaması, bölgedeki gerginliğin artığı bir zamanda yapılması dikkat çekti.

Çin ile Filipinler arasındaki tartışmalı bölge, sığ sular, resifler ve kayalardan oluşuyor. Çin bölgeyi Huangyan, Filipinler ise Panatag (Scarborough) adlandırıyor. Scarborough, Filipinler’e yaklaşık 100 deniz mili uzaklıktayken, Çin’e ise 500 deniz mili uzaklıkta bulunuyor.

Filipinler, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku tarafından kabul edilen 200 millik kıta sahanlığı çerçevesinde söz konusu adaların kendilerine ait olduğunu savunuyor. Çin ise bu adaların tarihi Çin topraklarının bir parçasının olduğunu ve adadaki egemenliğinin tartışılamayacağını iddia ediyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER