ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 23:42

Fildişi Kıyısı, tarihiyle ''yüzleşiyor''


Fildişi Kıyısı'nda 2011 yılında yapılan seçimlerin ardından çıkan olaylarda ölenlerin gömüldüğü toplu mezarların açılmasına başlandı.

Adalet Bakanı Gnenema Coulibaly, hem kurbanlar için uygun cenaze törenleri düzenlemek hem de suçluların adalet karşısına çıkarılması için gerekli kanıtları elde etmek amacıyla toplu mezarları açma kararı aldıklarını söyledi.

Başkent Abidjan'ın Yopougon bölgesindeki bir caminin bahçesinde bulunan ilk toplu mezardan 17 ila 35 yaşlarındaki 4 erkeğin cesedi çıkarıldı. Kurbanların, Nisan 2011'de camiyi eski Devlet başkanı Laurent Gbagbo'ya bağlı silahlı kişilere karşı savunurken öldürüldüğü sanılıyor.

Hükümet, sadece başkent Abidjan'da 57 toplu mezar olduğunu belirledi. Mezarlarda 400'e yakın kişinin cesedinin bulunduğu tahmin ediliyor. Diğer kentlerdeki toplu mezarların da tespit edilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Fildişi Kıyısı'nda 28 Kasım 2010'daki devlet başkanlığı seçimini kaybeden Gbagbo'nun, tüm uluslararası çağrılara rağmen görevini seçimin galibi Alassane Ouattara'ya devretmemesi, ülkede siyasi krize yol açmıştı.

Bunun üzerine çıkan şiddet olaylarında 3 binden fazla kişi yaşamını yitirmiş, yaklaşık 20 bin kişi de evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Fransa ve Birleşmiş Milletler'in müdahale etmesinin ardından bir yeraltı sığınağında yakalanan Gbagbo, Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'nce (UCM) yargılanmayı bekliyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER