ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Kasım 2016 Pazartesi 09:51

Fidel Castro'nun ölümü

Fidel Castronun ölümü

Yemen'de devrik lider Salih, Castro'nun resmi cenaze törenine katılmak üzere Küba'ya gitmek için BM'den izin talep etti


Yemen'in devrik lideri Ali Abdullah Salih'in, Küba devriminin lideri Fidel Castro'nun resmi cenaze törenine katılmak üzere Küba'ya gitmek için Birleşmiş Milletler'den (BM) izin talep ettiği bildirildi.

Salih'in partisi Genel Halk Kongresi'nin (GPC) resmi internet sayfasında yer alan habere göre, eski Cumhurbaşkanı Salih'in "Küba devriminin komutanı ve büyük direniş lideri" olarak vasıflandırdığı Fidel Castro'nun ölümünün ardından taziye için Küba'ya gitmek üzere BM'den izin talep ettiği kaydedildi.

Salih, Castro'yu "emperyalizme, feodalizme ve gerici güçlere karşı mücadele eden 20. yüzyılın son devi ve küresel kurtuluş hareketlerinin öncüsü" olarak nitelendirdi.

Husilerle birlikte Yemen hükümetine "darbe" yaptığı gerekçesiyle BM tarafından bazı yaptırımlar uygulanan Salih'in, Nisan 2015 tarihli 2216 sayılı BM kararına göre mal varlıkları dondurulmuş ve kendisine yurt dışına çıkış yasağı getirilmişti.

Naaşı krematoryumda yakılacak olan Castro'nun külleri, 4 Aralık'ta düzenlenecek cenaze töreniyle Santiago de Cuba'daki Santa Ifigenia mezarlığında toprağa verilecek.

Küba Devlet Başkanı Raul Castro, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, ağabeyi Fidel Castro'nun cuma gecesi yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER