ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2014 Cumartesi 17:02

FBI, Cemaat okullarını bastı

FBI, Cemaat okullarını bastı

ABD Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI), Fethullah Gülen hareketi ile bağlantılı olduğu belirtilen bazı okullara baskın düzenlediği bildirildi.


Ohio'da yayınlanan Akron Beacon Journal'ın haberine göre, FBI, Ohio, Indiana ve Illionis'teki 19 okula geçen hafta baskın düzenledi ve bazı belgelere el koydu.

FBI'ın okullar için arama iznini ABD Eğitim Bakanlığı ve Federal İletişim Komisyonu'ndan (FCC) aldığı belirtildi.

Soruşturmayı yöneten FBI Cleveland Ofisi'nden Vicki Anderson, yerel medyaya yaptığı açıklamada, baskınların okullarda çalışan bazı kişilere yönelik cezai soruşturmanın parçası olarak düzenlendiğini söyledi.

Baskınlarda gözaltına alınan olup olmadığı bilinmiyor.

Concept Schools Sözcüsü Katherine Beckwith de Eğitim Bakanlığı'nın çok sayıda okula dağıtılan fon hesaplarını incelediğini, teknolojik personel için kullanılan kamu fonlarına ilişkin federal bir soruşturma kapsamında kendilerinden bilgi istediğini kaydetti.

Gülen hareketi ile bağlantılı "Concept Schools"un merkezi, Chicago'da bulunuyor.

Kuruluşun 26 eyalette 140 okulu bulunuyor.

Matematik ve bilim ağırlıklı eğitim veren "Concept Schools" için, daha önce de yabancı işçi çalıştırdığı için ABD Çalışma Bakanlığı tarafından soruşturma açılmıştı.

Ohio eyaleti kanunlarına göre okullara verilen kamu fonları, sadece yasal vizeye sahip çalışanlar için kullanılıyor.

Concept Schools, 2009'da teknoloji devi Google'dan çok daha fazla göçmen işçi vizesi almıştı. Okullarda çalışanların büyük bir kısmını Türk kökenliler oluşturuyor.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER