ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 07:02

FBI Başkanı James Comey, görevine başladı


ABD Federal Büro Araştırma (FBI) Başkanı James Comey, Washington’da düzenlenen törenle resmen görevine başladı. FBI Genel Merkezi’nde düzenlenen programa katılan ABD Başkanı Barack Obama, James Comey’i FBI’nın yeni başkanı olarak tanıttı.

Son yıllarda savunma harcamalarını azaltmak zorunda kaldıklarını belirten Başkan Obama, bu kesintilerin FBI’nın işlevlerini olumsuz etkilediğini söyledi. Obama, programa katılan FBI çalışanlarına hitaben, “Yaşanan bu kesintilerle mücadele etmeye devam edeceğim. Çünkü ülkemizin sizlerden çok beklentileri var.” diye konuştu.

Obama, Comey’in eğitim ve profesyonel geçmişi olduğundan değil, neyin doğru neyin yanlış olduğunu bildiği için bu göreve seçildiğini ifade etti. FBI Başkanı James Comey ise FBI’nın öncelikle politik baskı ve isteklerinden bağımsız hareket etmesi gerektiğini söyledi. Comey, bu önemli göreve getirilmekten büyük mutluluk duyduğunu, FBI’da görev yapan herkese önemli sorumluluklar düştüğünü ifade etti.

Comey, yeni görevini 12 yıldır FBI Başkanı olan Robert Mueller’den devraldı. ABD yasalarına göre Comey’in görev süresi 10 yıl.

Öte yandan savunma harcamalarının azaltılmasından sonra FBI’da görevli yüzlerce insanın önümüzdeki yıl işine son verilmesi bekleniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER