ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2013 Salı 00:08

Fas'ta "Türk Dili ve Kültürü Haftası"


Fas'ın başkenti Rabat'ta bulunan Yunus Emre Enstitüsü, "Türk Dili ve Kültürü Haftası" başlıklı bir dizi etkinlik başlattı.

Rabat'ta 5. Muhammed Üniversitesi Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinliğin açılışına Türkiye'nin Rabat Büyükelçisi Uğur Arıner, akademisyenler ile Türk ve Faslı vatandaşlar katıldı.

Büyükelçi Arıner, yaptığı konuşmada, "Birbirine, tarihi, kültürel bağlarla rabt olan, halkları kardeş ülkelerimizin durumu, birbirinden uzun seneler uzak kalmış kardeşlerin durumuna benziyor" dedi.

Fas ve Türkiye'nin birbirine daha da yaklaşmasını arzuladıklarını belirten Arıner, "Teknolojik alanda son senelerde gerçekleşen ilerlemeler ve sosyal medyanın tesirinin artması Türkiye ile Fas arasındaki potansiyelin ne kadar büyük olduğunun farkına varılmasını sağlamıştır" diye konuştu.

Arıner ayrıca, 5. Muhammed Üniversitesi'nde 2014-2015 eğitim ve öğretim döneminde "Türkiye Çalışmaları Lisans Programı"nın açılmasının planlandığını kaydetti.

Faslı öğrencilerin Türkçe şarkı ve şiirler okuduğu programda, ebru sanatından örnekler sergilendi. Hafta boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER