ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 22:55

Falciani kimliğini kamufle ederek mahkemeye çıktı


HSBC'nin Cenevre'deki şubesinde bilgisayar uzmanı olarak çalışırken açıkladığı İsviçre'deki gizli hesaplarla AB ülkelerinde binlerce kişiyi vergi kaçaklığı şüphesiyle zan altında bırakan Herve Falciani'nin İsviçre tarafından yapılan iade talebine İspanyol savcı karşı çıktı.

İsviçre tarafından hakkında çıkarılan uluslararası arama ve tutuklama emri bulunmasından dolayı, gemi turuyla geldiği Barcelona'da 2012 Temmuz ayında tutuklanan Falciani, çalıştığı bankanın 130 bine yakın müşterisinin hesap kayıtlarını çalmakla suçlanıyordu. Geçen yıl temmuz ayından bu yana, İsviçre'nin uluslararası yakalama talebi üzerine Madrid'deki Ulusal Mahkeme'de tutuksuz yargılanan Falciani, bugün hakim karşısına çıktı.

Ulusal Mahkeme Savcısı Dolores Delgado, Falciani'nin İsviçre'ye iadesine karşı çıktığını açıklarken, buna gerekçe olarak İtalyan ve Fransız vatandaşı bilgisayar uzmanının, kara para aklama ve sahtekarlığa karşı mücadelede bu zamana kadar gösterdiği, etkin uluslararası işbirliğini örnek gösterdi. İsviçre'nin iade talebinde sunduğu suç gerekçelerinin, İspanyol hukukunda karşılığı olmadığını belirten Savcı Delgado, bankacılık sırlarının açığa çıkmasının İspanya'da suç unsuru teşkil etmediğini kaydetti.

Savcı ayrıca, Falciani'nin uluslararası otoritelerle işbirliğine başladığı 2009 Mart ayından önce HSBC'nin bu kişiye karşı hiçbir yasal girişimde bulunmadığına dikkati çekti. Falciani'nin şimdiye kadar, başta Fransa olmak üzere İtalya, İspanya ve ABD gibi ülkelerle vergi kaçakçılığı, kara para aklama ve terörizmin finansmanı üzerine işbirliği yaptığını hatırlattı.

Bu arada mahkemede konuşan İspanya'nın maliyeden sorumlu eski Devlet Sekreteri Carlos Ocana da Falciani'nin bilgileri sayesinde, 2010 Mayıs ayından bu yana, İspanya'da vergi kaçıran 659 kişinin tespit edildiğini ve bunlardan yaklaşık 300 milyon avro vergi toplandığını söyledi.
    
Falciani kimliğini kamufle ederek mahkemeye çıktı
    
Öte yandan Falciani de mahkemedeki ifadesinde, yolsuzluk ve vergi kaçaklığına karşı mücadelede, "İsviçre veya Lüksemburg otoriteleri dahil bütün Avrupa ülkeleriyle tüm tecrübesiyle işbirliği yapmaya hazır olduğunu" bir kez daha yineledi. Peruk, gözlük ve sakal takarak, kimliğini kamufle ederek mahkemede konuşmayı tercih eden Falciani, üzerinde hiçbir belge olmadan 2008 Aralık ayında İsviçre'den çıktığını ve ülkeyi terk etmeden önce isim vermeden ettiği bir telefonla gizli hesaplarla ilgili bilgiler hakkında İsviçre adaletine suç duyurusunda bulunduğunu anlattı. Falciani, hiçbir karşılık beklemeden veya ücret almadan tüm ülkelerle işbirliği içinde olduğunu vurguladı.

Falciani'nin 2009 yılında Fransız hükümetinde maliye bakanı olan, şimdiki IMF Başkanı Christine Lagarde'nin bakanlığına sunduğu bilgiler sayesinde Fransa, 3 bine yakın vergi kaçakçısını tespit etmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER