ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 14:07

Facebook yüzünden tutuklandı

Sosyal medyanın zararları her geçen gün ortaya çıkıyor. İşte buna bir örnek...


Hindistan’da bir arkadaşının Facebook paylaşımını beğenen kız öğrenci ile yorumu yapan diğer bir kız öğrencinin tutuklandığı belirtiliyor.

Hindistan’da 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Shaheen Dhada’nın Facebook’ta paylaştığı bir yorumdan dolayı tutuklandığı bildirildi. Dhada, pazar günü sağ kanat Shiv Sena partisinin kurucularından Bal Thackeray’in ölümü dolayısıyla ülkenin finans merkezi Mumbai şehrinde iş durdurma eylemini eleştiren yorum yapmıştı. Yorumu beğenen Dhada’nın arkadaşı Renu Srinivasan’ın da tutuklandığı kaydedildi.

Shiv Sena partisi, Mumbai’de 1992’de Müslümanlara karşı şiddet olaylarından dolayı suçlanırken, liderleri Thackeray de sık sık Müslümanlar karşıtı yaptığı açıklamaları ile biliniyordu. Thackeray’in Pazar günü yapılan defin merasimi dolayısıyla Mumbai’de bir çok mağaza ve işyeri kapatılmıştı.

İki genç kadın Dhada ve Srinivasan’ın sınıflar arasında nefret söylemleri yapmak suçundan tutuklandığı açıklandı. Her iki öğrenci ayrıca internette hakaret içeren söylemler yazmak suçu ile de suçlanıyor. Bu cezalar her bir öğrenciye 3 yıl hapis cezası öngörüyor.

Hintli iki öğrenci kefaletle serbest bırakılırken, tutuklamalarla ilgili sosyal medyada çok sayıda eleştiriler yapıldı. Tutuklamaların ifade özgürlüğüne aykırı olduğu ifade ediliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER