ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Mayıs 2014 Cumartesi 00:54

Faaliyete geçme konusunda anlaştılar

Faaliyete geçme konusunda anlaştılar

Fas'ın başkenti Rabat'ta düzenlenen Arap Mağrib Birliği Dışişleri Bakanları 32'nci dönem toplantısında, Birliği yeniden faaliyete geçirme konusunda anlaşma sağlandı.


Birliğe üye olan Fas, Moritanya, Libya, Cezayir ve Tunus dışişleri bakanları, 32'nci dönem toplantısının açılışında, Birliğin yeniden yapılandırılması, üye ülkeler arasında güvenlik alanında iş birliği yapılması ve Libya'daki gelişmeleri ele aldı.
Toplantıda, Tunus'un ekim ayında düzenlenmesi planlanan Birliğin 7'nci zirvesine ev sahipliği yapma teklifi üye ülkelerce olumlu karşılandı.

Fas Dışişleri Bakanı Salahaddin Mizvar, konuşmasında, üye ülkeleri Birliğin çalışmasına engel olan anlaşmazlıkları bir kenara bırakmaya çağırdı.

Tunus Dışişleri Bakanı El-Münci el-Hamidi, üye ülkeler arasında güvenlik alanında iş birliğinin kaçınılmaz olduğuna işaret ederek, geçen birkaç yıl içinde bölgede yaşanan olaylara karşı Birliğin yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi.

Hamidi, Libya'da yaşanan gelişmelerden duydukları endişeyi dile getirerek, Tunus'un, Libya'daki ulusal diyaloğun başarılı olması için destek vermeye hazır olduğunu kaydetti.

Toplantının Mağrib ülkeleri arasında siyasi uzlaşma sağlanması bakımından taşıdığı öneme vurgu yapan Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Abdulaziz de bunun, Birliğin yapısal değişimi yönünde gerçek bir isteği temsil ettiğini dile getirdi.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Abdulhamid es-Senusi ise ülkesinin Libya'da bir hukuk devleti kurulması için her türlü yardımı sunmaya hazır olduğunu ifade etti. Senusi, ekim ayında yapılacak zirvenin bölge halklarının isteklerine cevap vermek ve Birliği içinde bulunduğu atıllıktan kurtarmak için önemli bir adım olacağını söyledi.

Fas'ın Marakeş kentinde 1989 yılında kurulan Arap Mağrib Birliği'nin çalışmaları, Sahra bölgesi sorunu ve Cezayir ile Fas arasında bu konuda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle kesintiye uğramış, 1994 yılından bu yana toplantı düzenlenmemişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER