ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 20:29

Ezher'de darbe karşıtı gösteriler


Ezher Üniversitesi Öğrenci Birliği, güvenlik güçlerinin darbe karşıtı öğrencilere yönelik müdahalesinden Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib'i sorumlu tuttu.
Ezher Üniversitesi Öğrenci Birliği Başkanı Ahmed el-Bakari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Arap ve İslam dünyasının en köklü üniversitesi olan Ezher'de bugün yaşananlar, darbecilerin baskıdan ve öldürmeden başka bir yöntem tanımadıklarını gözler önüne serdi. Onlar için insanın saygınlığı ve hakkının hiçbir önemi yok" ifadesini kullandı.
Ezher Şeyhi Tayyib'in "darbecilerin cübbesini giydiğini" savunan Bakari, Ezher'in diktatör rejimlerin her zaman karşısında yer aldığını dile getirdi. Bakari, "Bu yalnızca Ezher öğrencilerine açılmış bir savaş değil aksine İslam'a karşı açılmış bir savaştır. Ezher, Mısır'ın Arap-İslam devleti kimliğini koruyan kalkan konumundadır" diye konuştu.
Bugün, başkent Kahire'deki Rabiatül Adeviyye Meydanı'na yürümek isteyen darbe karşıtı öğrencilere emniyet güçlerince ateş açılması sonucu 8 kişi yaralanmış, 10 kişi biber gazından etkilenerek hastaneye kaldırılmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER