ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 16:38

Evli çiftler için en kritik dönem 5. yıl


Almanya’da evliliklerin beşinci yılı, aile birliğinin en sık bozulduğu dönem olarak öne çıkıyor. Toplam 187 bin 640 çiftin boşandığı 2011 yılına ait son verilere göre, boşanma davalarında en kalabalık grubu evliliklerinin beşinci yıla giren çiftler oluşturdu.

Alman halkı arasında evlilikler için uğursuz kabul edilen yedinci yılda boşananların sayısı binde 25,4 ile üçüncü sırada yer aldı.

Alman toplumunda evliliklerin en çok sallantıya girdiği yıl olarak 7. yıl kabul ediliyor ve bu nedenle de uğursuz görülüyor. Ancak eldeki istatistikler bu batıl inancı geçersiz kıldı.

Buna göre 2006 yılında nikah defterine imza atan her bin çiftten yaklaşık 27′si (26,6) aradan beş yıl içinde soluğu mahkemede aldı. Altı yılın ardından boşanmaya karar veren çiftlerin sayısı ise binde 26,4 oldu.

2011 yılında halk arasında uğursuz kabul edilen yedinci yıla girdikten sonra boşanmaya karar verenlerin sayısı ise binde 25,4 ile üçüncü sırada yer aldı.

RHEINLAND PFALZ EYALETİ BOŞANMALARDA AÇIK ARA ÖNDE

Alman eyaletleri arasında en yüksek boşanma oranları ise yüzde 27,9 ile Rheinland Pfalz eyaletinde görüldü. Çiftlerin en az ayrıldığı eyalet ise yüzde 17,2 ile Thüringen oldu.

Ancak Thüringen’de boşanma oranının daha düşük olmasının evlenen çiftlerin az olmasından kaynaklanıp kaynaklanmadığı açıklanmadı.

ERKEKLER ESKİSİNE GÖRE DAHA FAZLA BOŞANMAK İSTİYOR

İstatistiklerin ortaya çıkardığı başka bir gerçek ise boşanma davası açan erkeklerin sayısında rekor artış gerçekleştiğinin belirlenmesi oldu. 2011 yılında boşanma dilekçesi veren erkeklerin oranı yüzde 39,4′e ulaştı. Bu oranın 1991 yılına kıyasla 5 puan arttığı belirtiliyor. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER