ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2013 Cumartesi 23:28

Evini kendi elleriyle yıktı

Filistinli Münzir Hicazi, İsrail mahkemesinden çıkan yıkım kararına binaen belediyenin uyguladığı yüksek fiyatlı yıkım ücretini ödememek için Kudüs'teki evini kendi elleriyle yıktı.


Filistinli Münzir Hicazi, İsrail mahkemesinden çıkan yıkım kararına binaen belediyenin uyguladığı yüksek fiyatlı yıkım ücretini ödememek için Kudüs'teki evini kendi elleriyle yıktı.

İsrail mahkemesi, Kudüs'te yaşayan Filistinli Hicazi'nin evi hakkında ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkım kararı verdi. Kararın en geç 27 Haziran tarihine kadar uygulanması gerektiği tebligatını alan Hicazi, belediyenin uyguladığı yüksek fiyatlı yıkım ücretini vermemek için kendi evini kendisi yıktı.

Hicazi AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yıkım kararı çıkmasının ardından evimi kendi ellerimle yıkıyorum. Bu evi 2000 yılında inşa ettik. Bir yıl sonra belediyeden evimin ruhsatsız olduğu bildirildi. Mahkemeye çıkarıldım ve 26 bin şekel ceza ödedim" dedi.

Kudüs Belediyesi'nden evi hakkında yıkım kararı çıktığında şaşırdığını belirten Hicazi, "27 Mayıs'ta yeniden mahkemeye çıktım ve mahkeme en geç 27 Haziran'a kadar evimin yıkılmasına karar verdi. Eğer belediye evimi kendisi yıkarsa yüksek fiyatlı yıkım masraflarından beni sorumlu tuttuğu için evimi kendim yıkmaya karar verdim" diye konuştu.

''Herşeye rağmen Kudüs'ten ayrılmayacağız"

Hicazi, "Kudüs'te yaşayan Filistinliler, İsrail yönetimi tarafından hedef alınıyor. Ama herşeye rağmen biz Kudüs'teyiz buradayız ve buradan ayrılmayacağız" ifadelerini kullandı.

Yıkım sırası Hicazi'nin yanında bulunan Kudüs Esirler Kulübü Müdürü Nasır Kavs, "Şehrimizi inşa emek yerine yıkıyoruz ve komşularımız "işgal belediyesine" yıkım parası ödemesin diye onlara yardım ediyoruz. İşgalci İsrail, Kudüs'teki Filistin halkını dağıtmak istiyor, onları kovarak yerlerine yahudileri getirmeye çalışıyor" diye konuştu.

Kavs, İslam dünyasından Kudüs'teki Filistinlilere yardım etmesini ve gerekli maddi-manevi desteği vermesini istedi.

İsrail Belediyesi, Kudüs'te yaşayan Filistinlilere konut inşaatı için ruhsat vermediği ve Filistinlilerin bu nedenle evlerini ruhsatsız inşa etmek zorunda kaldıkları belirtiliyor.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER