ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 14:59

"Ev ödevleri sosyal adaletsizliği körüklüyor"


Berlin Sosyal Araştırmalar Bilim Merkezi Başkanı Jutta Allmendiger, derste işlenen konunun okulda küçük gruplar halinde tekrarlanmasını ve ev ödevlerinin rafa kaldırılmasını istedi.

Alman Haber Ajansı dpa’ya yaptığı açıklamayla Alman eğitim sisteminde yeni bir tartışma başlatan Allmendiger, ev ödevlerinin sosyal adaletsizliği körüklediğini düşünüyor.
Allmendiger’e göre öğrencilerin bir kısmı velilerinden yardım alabilirken, diğer bir kısım da velilerden yardım alamadıkları için sorun yaşıyor. Eğitim araştırmacısının bu talebi diğer uzmanlar tarafından faydasız, hatta zararlı olarak görülüyor.

Alman Eğitimciler Birliği Jutta Allmendiger’in bahsettiği sorunun var olduğunu ancak ev ödevlerini kaldırmanın çözüm olmayacağını düşünüyor. Öğretmenler Birliği ise ev ödevlerinin önemine vurgu yaparak özellikle zayıf öğrenciler için ev ödevlerinin kaçınılmaz olduğu kanısında.

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin okullar için sunduğu bir imkan Allmendiger’in talebini karşılar nitelikte. Eyaletteki bir maddede ödevlerin tüm gün okullarda dersler içerisine entegre edilmesi söz konusu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER