ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 15:45

Eski Başbakan, hastaneye kaldırıldı


İktidarda bulunduğu sırada yetkisini kötüye kullanmak, yolsuzluk, rüşvet gibi suçlardan yargılanan ve mahkum olan eski Hırvatistan Başbakanı İvo Sanader, rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.
     Zagreb'deki Yüksek Mahkeme tarafından iki dosyanın birleştirildiği ilk davada 20 Kasım'da, Avusturyalı Hypo Bank ile ülkenin ulusal gaz ve petrol şirketi INA'nın yönetim haklarının Macaristan'ın MOL şirketine devredilmesi için rüşvet almak, yetkisini kötüye kullanmak ve yolsuzluktan toplam 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Sanader, yargılandığı "Fimi Media" adlı ikinci davanın bugünkü duruşması öncesinde rahatsızlandı.
     Sanader'in tutuklu bulunduğu Remetinec ceza evinden Zagreb'deki Yüskek Mahkeme'ye gönderilen resmi yazıda, Sanader'in sağlık durumunun mahkemeye gelmesine engel olduğu, kendisinin ceza evindeki hastaneye kaldırıldığı bildirildi.
     İvo Sanader'in avukatı Çedo Prodanoviç da gazetecilere yaptığı açıklamada, müvekkilinin sağlık durumunun kötüleşmesine ilişkin haberi duruşma öncesinde öğrendiğini, yargılamanın Sanader'in hastaneden çıkmasına kadar ertelenmesi gerektiğini söyledi. Prodanoviç, bugünkü duruşmada, "Fimi Media" adlı şirket aracılığıyla devletten yasa dışı yollarla para çekilmesine ilişkin suçlamalar konusunda tanıkların dinleneceğini, ancak Sanader'in rahatsızlığı nedeniyle bunun ertelendiğini kaydetti.
     Hırvatistan'da 2003-2009 yılları arasında başbakanlık yapan İvo Sanader, hakkındaki "yolsuzluk ve yasa dışı kazanç" iddiaları üzerine görevi bırakmış, iktidardaki partisi HDZ'den de ihraç edilmişti.
     Sanader, 9 Aralık 2010'da parlamentoda dokunulmazlığının kaldırılması görüşülürken karayoluyla Slovenya'ya kaçmış, daha sonra geçtiği Avusturya'da polis tarafından yakalanmış, 18 Temmuz 2011'de de Hırvatistan'a iade edilmişti. Sanader, 7 Aralık 2011'de ise kefaletle koşullu serbest bırakılmıştı.
     İvo Sanader, 20 Kasım'da karar çıkan ilk davada, Avusturyalı Hypo Bank'a yaklaşık 600 bin avro ile ulusal Hırvat petrol şirketi INA'nın yönetim yetkilerinin Macar şirketi MOL'a devredilmesi için 5 milyon avro rüşvet almaktan suçlu bulunmuştu. Mahkeme Sanader'e, her iki suçtan toplam 10 yıl hapis cezası vermiş, yasa dışı yollarla elde ettiği yaklaşık 5 milyon 600 bin avro tutarındaki parayı da Hırvatistan devletine ödemesini kararlaştırmıştı.
     Hapiste bulunan Sanader'in, "Fimi Media" ile Hırvatistan otoyol projelerinde yolsuzluk yapılmasına ilişkin iki davası devam ediyor.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER