ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 21:27

Esed’e karşı savaşan tüm gruplar tek çatıda birleşiyor

Esede karşı savaşan tüm gruplar tek çatıda birleşiyor


Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı değişik tugay ve birliklerden 70 komutan, en önemli gündem maddelerini, 'Suriye’de Esed yönetimine karşı mücadele eden tüm grupları tek çatı altında birleştirmek' olarak açıkladı.

Komutanlar, Gaziantep'te Anadolu Platformu tarafından düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Toplantının gündem maddeleri, ülkedeki sorunlar ve son günlerde yaşanan olaylar olarak bildirildi. Toplantıya katılanlardan ÖSO'ya bağlı Nurettin Zengi Tugayı Komutanı Tevfik Şahabettin, Suriye'yi birlik ve beraberlik içinde inşa edeceklerini, Kürtler, Araplar ve Türkmenler ile hep beraber mücadele verdiklerini söyledi. Bazı yanlışlıklar olduğunu, ancak şu anda birliğin sağlandığını vurgulayan Şahabettin, "Suriye'nin bir karış toprağından bile vazgeçmeyeceğiz. Suriye tek kalacak, hiç kimsenin Suriye'yi bölmesine müsaade etmeyeceğiz." dedi.

ABD Senatosu’nun Özgür Suriye Ordusu'na silah yardımını onamasına da değinen Şahabettin, bunun sadece sözde kaldığını, şu ana kadar Amerika'nın bir yardımını görmediklerini söyledi. Şahabettin, "Amerika'nın amacı rejimin sürmesidir. Yoksa bize yardım ederdi, biz de zalim rejime son verirdik." diye konuştu.

Halep Askeri Konsey Başkanı Albay Abdulcabbar el-Akidi ise birlik ve beraberlik için bir araya geldiklerini, askeri meclislerinde Türkmen, Kürt ve Arapların aynı çatı altında mücadele verdiğini belirtti. Tek cephe altında çalıştıklarına dikkati çeken Akidi, Türkmen, Kürt ve Araplar arasında bir farklılığın olmadığını söyledi. "Son günlerde PYD-PKK piyasaya çıktı, onlar da rejimin Şebbihalarıdır. İnşallah onları geçeceğiz." diyen Akidi, birlik ve beraberlik içinde çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi. Yeni bir cephe açma gibi bir fikirlerinin olmadığını belirten Akidi, "Bizim kuvvetimiz PYD'den daha fazla. Şimdi ilk amacımız karşımızdaki zalim Esed rejimini düşürmek." ifadelerini kullandı.

Fatih Sultan Mehmet Tugay Komutanı Mahmut Süleyman da "Araplar, Türkmenler ve Kürtler arasında birlik beraberlik var. Rejime karşı savaşıyorlar. Suriye'nin kuzeyinde bir devlet kuramazlar. İnşallah gelecek haftalarda güzel şeyler duyacaksınız. Amerika'nın desteği boş laflar, bir şey yapmadılar, yapamazlar da. Onlar Müslümanların iyiliğini istemezler." diye konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER