ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 16:55

Esed yönetimi Türiye'yi AB'ye şikayet etti


Suriye yönetimi, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu, Suudi Arabistan, Katar ve Mısır'ı terörist olarak nitelendirdiği muhalifleri desteklemek ve "bölgedeki barış ve güven ortamını tehdit ettikleri" iddiasıyla BM'ye şikayet etti.

Suriye resmi haber ajansı SANA'da yer alan habere göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı, BM Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi'ne gönderdiği mektuplarda, bir çok ülkedeki Müslüman din alimini terörü teşvik etmekle suçladı.

Bakanlık, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf El Kardavi, Suudi Arabistanlı vaiz Muhammed El Ureyfi ve Abdulaziz Abdullah Ali Eş Şeyh, Mısır Sünni Alimler Birliği Başkanı Safvet Hicazi, Mısırlı vaiz Muhammed Hassan, Kuveytli Şafi Sultan el-Acemi gibi isimlerin olduğu listede söz konusu alimlerin cihad çağrısı yaptığı illeri sürüldü.

Bakanlık, bahsi geçen alimlerin çıkardıkları radikal fetvalar ve hükümlerle direkt olarak El Kaide terör örgütü ve benzeri örgütlere hizmet ettiğini öne sürdü.

Suriye yönetimi gönderdiği şikayet mektuplarında adı geçen din alimlerinin arkasında Türkiye'nin yanı sıra Katar, Suudi Arabistan ve Mısır'ın olduğu iddia edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER