ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Kasım 2016 Çarşamba 15:00

Esed rejimi ile PYD/PKK Türkmen mahallerini işgal etti

Esed rejimi ile PYD/PKK Türkmen mahallerini işgal etti

STM Askeri Koordinatörü Durmuş,"PYD ve rejim, bayrak krizi nedeniyle kısa süre çatıştıktan sonra anlaştılar. Şu anda Hüllük, Şeyh Faris, Şeyh Hıdır, Bustan Başa, Mesekin Hanano ve Haydariye’yi rejim ve PYD birlikte kontrol ediyor." dedi.


Suriye Türkmen Meclisi (STM) Askeri Koordinatörü Abdülbasit DurmuşHalep'in doğusundaki Türkmen mahallelerinin terör örgütü PYD/PKK ile Beşşar Esed rejiminin birlikte işgal ettiğini söyledi.

Durmuş, Halep'teki insani kriz nedeniyle olağanüstü toplanan STM yürütme kurulu sonrasında AA muhabirine konuştu.

Beşşar Esed rejimi ve İran destekli Şii milislerinin önceki gün Halep'in doğusundaki Türkmen mahallelerine girdiğini hatırlatan Durmuş, "Şii milisler ve (rejim milisi) Şebbihalar doğudan Mesekin Hanano ve Haydariye mahallerine girdi. Eşzamanlı olarak, 300 YPG militanı da kontrol ettikleri Şeyh Maksut’tan, 500 metre ilerisindeki Türkmen mahallesi Bustan Başa’ya girdi." dedi.

Durmuş, Buştan Başa'daki çatışmaların ardından muhalif güçlerin çekildiğini, buralara rejim ve PYD/PKK bayraklarının aynı anda çekildiğini söyledi.

PYD/PKK'nın rejim bayrağını indirmesinin taraflar arasında çatışmaya sebep olduğunu belirten Durmuş, "PYD ve rejim, bayrak krizi nedeniyle kısa süre çatıştıktan sonra anlaştılar. Şu anda Hüllük, Şeyh Faris, Şeyh Hıdır, Bustan Başa, Mesekin Hanano ve Haydariye’yi rejim ve PYD birlikte kontrol ediyor." diye konuştu.

Durmuş, PYD/PKK ve rejim işgalinden önce 6 mahallede yaşayan 25 bin Türkmenin birçoğunun muhaliflerin kontrolündeki alanlara göç ettiğini kaydetti.

Yüzbinlerin insani krizi 

Suriye'nin kuzeyindeki Halep, başkent Şam'dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti konumunda bulunuyor. Kent merkezinin Türkiye sınırına uzaklığı 40 kilometre. Merkezin batısını rejim, doğusunu muhalifler kontrol ediyor. Rejim kuşatmasında yaklaşık 300 bin sivilin bulunduğu doğu Halep'te İl Sağlık Müdürlüğüne göre halk 97 gündür temel insani ihtiyaçlarını gideremiyor.

Son iki hafta içinde kentin doğusundaki tüm hastaneler ve sağlık merkezleri rejim saldırılarıyla hizmet dışı kaldı. Tüm okulların kapalı olduğu bölgede hizmet veren sadece 3 fırın bulunuyor. Yaklaşık 300 bin sivil, rejimin önceki günkü ilerlemesiyle 30 kilometrekarelik bölgede sıkıştı.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER