ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2017 Cuma 11:22

Esed napalm bombalarıyla sivilleri katlediyor

Esed napalm bombalarıyla sivilleri katlediyor

Cenevre'de Suriye konulu görüşmeler yapılırken, Esed rejimi muhalif bölgeleri bombalamaya devam ediyor Suriye ordusuna ait savaş uçakları, Şam'ın Haresta ilçesini napalm bombalarıyla hedef aldı Dera kenti ve çevresine gün içinde düzenlenen 18 hava saldırısında 10 kişi yaşamını yitirdi


Suriye'de Beşşar Esed rejimi, Suriye konulu Cenevre görüşmeleri sırasında muhalif bölgeleri bombalamayı sürdürüyor.

AA muhabirinin yerel koordinasyon üyesi Yusuf Harestavi'den aldığı bilgiye göre, Suriye ordusuna ait savaş uçakları Haresta ilçesinde sivil yerleşim yerlerini yakıcı napalm bombalarıyla hedef aldı.

Bombardımanda çok sayıda kişi yaralanırken, napalm bombalarının vurduğu binalarda yangın çıktı ve maddi hasar meydana geldi.

Şam'ın doğusundaki Haresta ilçesi, 19 Şubat'ta rejimin füzelerle hedef aldığı muhaliflerin kontrolündeki Kabun semtinden kaçan yaklaşık 3 bin aileyi de ağırlıyor.

Yerel kaynaklar, ülkenin güneybatısındaki Dera kentinde muhalif bölgelere sabah saatlerinden bu yana 18 hava saldırısı yapıldığını belirtti. Bu saldırılardan 10'u Dera'da il merkezine yakın muhaliflere ait bölgelere düzenlenirken, 8'i ise kentin doğusundaki Busra eş-Şam ilçesine yapıldı.

Sivil savunma yetkilileri, kent merkezi ve Busr eş-Şam'a yönelik hava saldırılarında 4'er, Dera ile Busr eş-Şam arasındaki Ciza beldesinde 2 olmak üzere 10 kişinin hayatını kaybettiğini aktardı. Hava saldırılarında Dera'da 22, Busr eş-Şam'da 15, Ciza'da 2 kişi yaralandı.

Suriye'de çatışan taraflar arasında, Türkiye ve Rusya'nın garantörlüğünde sağlanan ateşkes 30 Aralık'ta yürürlüğe girmişti.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da 23-24 Ocak'ta yapılan Suriye konulu toplantıda, Türkiye, Rusya ve İran, ateşkes ihlallerinin önlenmesi için 3'lü izleme mekanizması kurulması konusunda anlaşmıştı.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, dün, Rusya'nın Beşşar Esed rejiminden, Cenevre-4 görüşmeleri boyunca hava saldırılarını durdurmasını istediğini duyurmuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER