ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 22:16

"Esed kimyasal silahları hazırlayabilir"


Alman İstihbarat Teşkilatı’nın (BND), Suriye’nin kimyasal silah kullanmaya karar vermesi halinde, bu silahları sekiz saatten kısa süre zarfında hazır edebilecek durumda olduğunu tahmin ediyor. İç savaş şartlarının hüküm sürdüğü Suriye’nin elinde bin tonun üzerinde kimyasal silah bulunduğu belirtiliyor.

Suriye Ordusu’nun Beşar Esrd’drn kimyasal silah kullanma emri alması halinde, hazırlıklarını 4 ila 8 saat içerisinde tamamlayabileceği belirtiliyor.

BND’ye yakın çevreleri kaynak gösteren Alman haber dergisi Der Spiegel, BND Başkanı Gerhard Schindler’in geçen hafta düzenlenen gizli bir toplantı sırasında bu silahların 700 tonunun sinir gazı (Sarin), 100 tonunun hardal gazı ve geri kalan kısmının da VX gazı olduğunu belirttiği iddia edildi.

Kitle imha silahlarının birçok kez direnişçilere karşı kullanılmak üzere gündeme geldiğini ileri süren dergi, istihbarat raporlarında ise Suriye’nin kimyasal silah kullanmaya hazırlandığını gösteren herhangi bir bulguya rastlanmadığını yazdı.

Önceki haftalarda bölgeden gelen uydu görüntüleri, Suriye birliklerinin silah depolarında yoğun bir faaliyet içinde olduğunu ortaya çıkarmıştı. Ancak BND uzmanları depoların yakınında yaşanan hareketliliğin, Suriye Ordusu’nun depoları muhaliflere karşı korumak için aldığı tedbirlerle ilgili olduğunu tahmin ediyor.

Fakat buna rağmen Suriye Ordusu’nun kimyasal silah kullanma emri alması halinde, 4 ila 8 saat içerisinde hazırlıklarını tamamlayabileceğine dikkat çekiliyor. BND raporlarında Suriye’nin elinde yaklaşık bin adet balistik füze bulunduğuna ve halihazırda bu füzelerin bazılarının test edildiğine de işaret ediliyor. Batılı haber alma servislerinin edindiği istihbaratlar da geçtiğimiz haftalarda Şam’dan Halep yönüne en az dört adet Scud füzesi ateşlendiğini gösteriyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER