ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Aralık 2012 Salı 23:04

'Esed kimyasal silah kullanırsa Türkiye'ye her türlü desteği veririz'

Esed kimyasal silah kullanırsa Türkiyeye her türlü desteği veririz


ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Muavini Eric Rubin, Suriye'de Esed rejiminin bittiğini belirterek, Esed’in kimyasal silah kullanmamasının kendi lehine olacağını ve bu konuda Türkiye’ye tam destek vereceklerini söyledi.

Rubin, Suriye’de yaşanan iç çatışmalar ve bu durumun bölgeye yansımaları hakkında Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) açıklamalarda bulundu. Rubin, Türkiye’nin kendilerinden hava desteği konusunda yardım istediğini ve destek vermeye hazır olduklarını kaydetti. Türkiye ve başka ülkelerle birlikte Suriye’deki muhalif grupların bir araya getirip koordineli bir şekilde hareket etmelerini sağladıklarını dile getiren Rubin, “Esed sonrası rejimi daha iyi kurabilsinler istiyoruz. Gerçek şudur ki Esad rejimi bitmiştir. Kendi vatandaşına bu kadar zulmeden bir iktidar artık kendi meşrutiyetini yitirmiştir.” dedi.

Rusya, Çin ve İran Esad’ı desteklemeye devam ettiğini vurgulayan Rubin, çatışmalar başlamadan önce dünya kamuoyunda bir birlik oluştursaydı, çatışmaların bu noktaya gelmesinin önüne geçilebileceğini ifade etti.

Irak Konusunda 10 yıl önce Türkiye ile ABD’nin hem fikir olmadığını belirten Rubin, Obama’nın da başkan olmadan önce Irak’a yapılan müdahaleyi desteklemediğini söyledi. Rubin, “Çok farklı bir dönemle karşı karşıyayız. 10 yıl önce bizim ülkelerimiz Irak konusunda hem fikir değillerdi. Başkan Obama, başkan olmadan önce senatörken de Irak’taki savaşın bir hata olduğunu söyledi. Ama Başkan olduktan sonda da bir gerçekle karşı karşıya kaldı ve o nedenle bu şekilde çözmeye çalışıyor. Ortadoğu’da demokrasinin yerleşmesini istedik. Mubarek, Esad ve diğer rejimleri desteklediğimiz konusunda eleştirilere maruz kaldık. Ama bir gerçek var ki söz üretmekten de başka bir şey yapmadık, o nedenle bugün Suriye’de gördüğümüz olaylar patlak verdi. Biz saati geriye çevirmek istesek de bu mümkün değil. Dünyanın gerçeği ne ise onunla uğraşmak zorundayız.” açıklamalarında bulundu.

ESED’İN KİMYASAL SİLAH KULLANMAMASI KENDİ LEHİNE OLUR

Esad’ın kimyasal silah kullanması durumunda Türkiye’ye her şekilde yardımda bulunacaklarını belirten Eric Rubin şunları kaydetti: “Bu konuda bir belirsizlik var. Obama’nın vermek istediği mesaj, Eğer söylendiği gibi Esad’ın bu tür silahları var ise kullanmaması kendisinin lehine olur. Hem uluslar arası kamuoyunun, hem de NATO’nun bu konudaki kararlılığı görmezden gelinemez. Türkiye’de sınır bölgelerinde yaşayan insanların bu konuda kendilerini huzursuz hissettiğini biliyoruz. Bu konuda Türkiye’nin isteyeceği yardımı sağlamaya hazırız."

Rubin, Suriye sorununa kalıcı bir çözüm bulunması isteniyorsa Rusya ve Çin’in desteğinin alınması gerektiğini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER