ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 15:58

Esed Hz. Ömer Camii'ni yerle bir etti!

Esed Hz. Ömer Camiini yerle bir etti!

Esed'in askerleri havadan yaptığı bir bombadımanla Hz. Ömer Camii'ni yıktı. İşte ayrıntılar...


Haber7'den Abdurrahman Koç'un haberine göre; Suriye ordusuna ait savaş uçakları dünkü saldırıda başkent Şam'daki tarihi Hz. Ömer Camii'ni yerle bir etti. İslam'ın ikinci halifesi Hz. Ömer döneminde yaptırılan caminin yerinde artık moloz yığınları var.

Caminin bulunduğu Busra el Şam bölgesi Dera şehrine bağlı Roma ve Bizanslılardan kalma önemli bir antik kent olarak biliniyor.

Kentte İslam'ın ikinci halifesi Hz. Ömer döneminde yaptırılan Ömeri Camii Suriye'nin en eski tarihi camilerinden biri olarak gösteriliyor.

Esed'e bağlı askerler daha önce de Halep'te bulunan Emevi Camii'ne yaptığı saldırıda caminin büyük bir bölümünün yanmasına neden olmuştu.

Suriye muhalefetinin bir sosyal paylaşım sitesinde yayınladığı görüntülerde, Dera'daki tarihi Hz. Ömer Camisi'nin minaresinin, büyük bir patlamanın ardından yıkıldığı görülüyor. Muhalifler, caminin minaresinin, rejime bağlı güçlerin saldırısı sonucunda yıkıldığını belirtirken, minarenin yıkılışı sırasında caminin bulunduğu sokaktan bir tankın geçtiği dikkati çekiyor.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

Dün kaydedildiği belirtilen görüntülerde, saldırının ardından cami de büyük hasar oluştuğu fark ediliyor. Video kaydında, camiye yönelik saldırıdan ordu birliklerini sorumlu tutan kalabalığın tepkileri de işitiliyor.

Hicret'in 14'üncü yılında Hz. Ömer döneminde inşa edildiği belirtilen tarihi cami, Dera'da rejime karşı mücadele veren muhaliflerin başlıca toplanma merkezleri arasında yer alıyordu.

Suriye'de Mart 2011'de Devlet Başkanı Beşşar Esed aleyhine duvar yazıları yazdığı gerekçesiyle bir grup gencin gözaltına alınması ve işkence gördükleri iddiaları, ilk olarak Hz. Ömer Camisi çevresinde düzenlenen gösterilerle protesto edilmişti. Çeşitli kentlerde haftalık düzenlenen barışçıl gösteriler daha sonra ülke geneline yayılmıştı.

Tarihi Hz. Ömer Camisi, devrimin başlangıcında muhalifler tarafından bir süre hastane olarak kullanılmıştı.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER