ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Haziran 2013 Çarşamba 16:31

Esed güçlerinin "sarin" kullandığı kesinlik kazandı

Esed güçlerinin "sarin" kullandığı kesinlik kazandı

Fransa ve İngiltere, Suriye rejiminin sinir gazı "sarin" kullandığının tespit edildiğini açıkladı.


Fransa ve İngiltere, 27 aydır iç savaşın yaşandığı Suriye'de "birden çok kez ve belirli yerlerde" sinir gazı sarinin kullanıldığını doğruladı. İngiltere ve Fransa hükümetleri, Suriye’de sinir gazı (sarin) kullanıldığına yönelik yapılan testlerin pozitif çıktığını ve bunu BM ile paylaştıklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, saldırılara maruz kalanlardan alınan örnekler üzerinde İngiltere’deki laboratuvarlarda yapılan testlerde, sarin gazının kullanıldığının tespit edildiği ve bu test sonuçlarının BM’ye gösterildiği kaydedildi. Açıklamada, “Suriye’deki rejimin kimyasal silah kullandığını ve kullanmaya devam ettiğini gösteren sınırlı ancak güçlü bilgiler var.” denildi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da, yaptıkları test sonuçlarının pozitif çıktığını ve bunu BM yetkileri ile paylaştıklarını belirtti. Fabius, Kimyasal Silahları Yasaklama Kurumu tarafından seçilen laboratuvarda yapılan test sonuçlarının, sarin gazının kullanıldığını gösterdiğine dikkat çekti.

Fransız Dışişleri Bakanı, “Fransa olarak, Suriye’deki belli bölgelerdeki saldırılarda birçok kez sarin gazı kullanıldığına ilişkin hiçbir şüphemiz yok.” diye konuştu. Fabius, bu tür suçların cezasız kalmaması gerektiğinin altını çizerek, “bütün seçeneklerin masada olduğunu” sözlerine ekledi. Söz konusu testlerin, Fransız gazeteciler tarafından Suriye’den getirilen kan ve idrar örnekleri üzerinde yapıldığı belirtiliyor. ...

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, bazıları Le Monde gazetesi muhabirleri tarafından Suriye'den getirilen örneklerin incelendiğini ve yapılan testlerde sarin gazına rastlandığını açıkladı.

France 2 TV Kanalı'na açıklama yapan Fabius, "Suriye rejimi ile müttefiklerinin" en az bir kez kimsayal silah kullanarak saldırı düzenlediğine hiçbir şüphe olmadığını belirtti.

Fabius, "Saldırıdan insanların öldüğü ana kadar süreci takip edenler, aldıkları örnekleri gönderdi. Bu örnekler analiz edildi. Belirlenen sınırın aşıldığı açık. Gazın üretildiği ya da depolandığı yere askeri müdahale dahil olmak üzere tüm seçenekler masada" dedi.

Dünyanın en büyük kimyasal silah cephaneliklerinden birine sahip olduğu sanılan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, Birleşmiş Milletler araştırmacılarının ülkeye girişine izin vermiyor.

SARİN NEDİR?

Sarin (NATO'nun adlandırmasına göre rumuzu: GB) bir sinir gazıdır. 1938`de Alman Kimyageri Gerhad Schrader tarafından bulunmuştur. Sarin gazı aşırı zehirli bir sinir ajanıdır, vücuttaki sinir sistemlerinin dengesini bozarak felç meydana getirir. Çok küçük bir damlası bile insanı öldürebilir. 1991'de Birleşmiş Milletler tarafından kitle imha silahları kategorisine alınmıştır. Sarin gazının üretimi ve depolanarak saklanması 1993'te CWC (Kimyasal Silahlar Konvensiyonu) tarafından yasaklanmıştır.

HAGUE: SORUNA ACiL ÇÖZÜM GETiRiLMELi

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, yaptığı açıklamada, Esed rejiminin uyguladığı zulmün boyutunun açığa çıkmaya başladığını belirterek, "Fransa'nın, Birleşmiş Milletler araştırması çerçevesinde Suriye'de kimyasal silahlar kullanıldığı iddiaları üzerine aldığı örnekler doğrultusunda bilgi paylaşma kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu açıklama, tüm olaylara ilişkin daha fazla inceleme gereğini doğurmaktadır" ifadesini kullandı.

Esed rejiminin işbirliği yaparak, BM'nin soruşturma heyetinin Suriye'de tüm bölgelere girmesine izin vermesini isteyen Hague, BM komisyonunun raporunun endişe verici olduğunu kaydetti. Hague, "Kimyasal silahların kullanımı, tecavüz, cinayet ve infazlar çok korkunç ve soruna acil bir siyasi çözüm getirilmesinin gerekliliğini gösteriyor" dedi.  

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER