ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Aralık 2014 Perşembe 11:44

Esed: Devlet başkanı kalmak önceliğim değil

Esed: Devlet başkanı kalmak önceliğim değil

Esed, "Ne kriz öncesi ne kriz sonrası devlet başkanı olmak önceliğim değil." dedi.


Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, ülkeyi bir gemiye benzeterek kaptanın görevinin gemiyi kurtarmak olduğunu söyledi. Esed, "Ne kriz öncesi ne kriz sonrası devlet başkanı olmak önceliğim değil." dedi.

Suriye lideri Esed, Fransız Paris Matcs dergisine verdiği röportajında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Gösterilerin, ilk gününden terör eylemleri olduğunu iddia eden Esed, bu tür durumlarda halkı savunmaktan başka seçeneklerinin kalmadığını savundu.

“PİŞMAN DEĞİLİM”

Zaman zaman hata yaptıklarını itiraf eden Esed, "Başka bir seçeneğimiz yoktu. Pişman olduğumuzu söyleyemem. Çünkü biz ilk günden beri terörle savaşıyoruz. Bu, hataların olmadığı anlamına gelmez. Her zaman hatalar olur. Açıkça konuşalım. Eğer teröristlere Katar'ın maddi desteği, Türkiye’nin de lojistik ve Batı'nın da siyasi desteği olmasaydı durum çok daha farklı olurdu." ifadelerini kullandı.

“DEVLET BAŞKANI KAOSLA GELİP GİTMEZ”

Esed, röportajında Suriye'de krizin kendisinin koltuğu bırakması ile biteceği yönündeki görüşe katılmadığını ifade ederek devlet başkanlarının kaosla gitmeyeceğini söyledi. Suriye’de çözümün kendisinin koltuğu bırakmasından geçtiği yönündeki görüşü değerlendiren Esed, "Herhangi bir ülkede devlet başkanı anayasal icraatlarla gelir ve gider. Devlet başkanı kaos ile gelip kaosla gitmez. Kaddafi’ye saldırmakla Fransa siyasetinin geldiği süreç bunun en önemi delili. Sonuç ne oldu.?Kaddafi’nin gitmesiyle birlikte bir kaos oldu. Kaddafi’nin gitmesi çözüm oldu mu? Libya’da durum iyiye gidip demokrasi mi geldi? Ülke bir gemi gibidir. Fırtına çıktığında yolcular gemiyi terk etmek isterse gemiden ayrılan son kişi kaptan olur. Bunun tersi değildir.” şeklinde konuştu.

DEVLET BAŞKANI KALMAK HEDEFİM DEĞİL

Esed’in, Kaddafi örneğini vermesinin ardından muhabir, “Bu, kaptanın ölüme hazır olduğu anlamına mı geliyor? Kaddafi’den bahsettiniz. Sonunuzun Saddam Hüseyin veya Kaddafi ile aynı olmasından endişe ediyor musunuz?" sorusunu yöneltti.

Esed, "Öncelikle bir kaptan ölümü veya hayatı değil gemiyi kurtarmayı düşünür. Eğer gemi batarsa herkes ölür. Bizim önceliğimiz ülkeyi kurtarmaktır. Şunu açıkça ifade edeyim ki ne kriz öncesinde ne krizde ne de kriz sonrasında devlet başkanı kalmak benim için bir hedef değildir. Fakat biz Suriyeliler olarak Suriye’nin Batılıların bir kuklası olmasına rıza göstermeyiz." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER