ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 15:46

Eşcinsellere evlilik yasası Fransa'yı karıştırdı


Fransa Milli Meclisi'nde dün aynı cinsten olanların evlenmelerine olanak tanıyan yasanın kabul edilmesine tepkiler sürüyor. Yasanın kabulünün hemen ardından başlayan protesto gösterileri gece de devam etti.

Paris'te 3 bin 500 kişinin düzenlediği gösterilerde yüzleri maskeli kişilerin polise maytap, şişe ve taşlarla saldırdığı kaydedildi. Polisin de göstericilere göz yaşartıcı gaz ile karşılık verdiği belirtilirken olaylarda 12 kişinin gö altına alındığı açıklandı. Çıkan olaylarda bir polisin de başından yaralandığı belirtilirken bazı gazetecilerin de saldırıya uğradığı ifade edildi.

Lyon'da da bin 500 kişinin katıldığı protesto gösterisinde bazı göstericilerin Lyon-Paris otoyoluna barikatlar kurarak trafiği engellediği belirtildi. Polise taşla saldıran göstericilerden 44'ünün gözaltına alındığı vurgulandı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls şiddet eylemlerini en sert ifadelerle kınadığını söyledi.

Bugün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısından sonra konuşan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da artık tansiyonun düşürülmesi gerektiğini vurgulayarak istihdam ve rehabilitasyon gibi diğer öncelikli maddelere yoğunlaşmak gerektiğini söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER