ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 16:01

"Eşcinsel evlilik rezalet ve antidemokratik"


İngiltere Roman Katolik Kilisesi Başpiskoposu Vincent Nichols, İngiltere hükümetinin eşcinsel evliliğin yasal olmasına ilişkin planlarını “rezalet ve antidemokratik” olarak tanımlayarak sert bir dille eleştirdi.

BBC’de katıldığı bir programda yaptığı açıklamada Nichols, eşcinsel evliliğe imkan sağlayan yasal düzenlemelere hükümetin kendini neden mecbur hissettiğine anlam veremediğini vurguladı.

“Ülkedeki hiçbir parti manifestosunda eşcinsel evliliklere yönelik herhangi bir ibare yok, Kraliçe’nin konuşmalarında da böyle bir şey yok.” diyen Katolik Kilisesi lideri, meclisten bu tür evlilikleri legal hale getirecek kanunun çıkması halinde demokrasi adına büyük bir rezalet olacağını belirtti.

İngiliz hükümetinin eşcinsel evlilikleri yasal hale getirme teklifi, Anglikan Kilisesi ile hükümet arasında da tartışmalara yol açmıştı.

İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Parti lideri David Cameron, ülkedeki dini müesseselerde bu tür evliliklere izin verilmesine imkan sağlayan yasayı 2015 yılına kadar yürürlüğe koymak istiyor.

Cameron’ın partisi içindeki 100 civarındaki milletvekili ise bu konunun Muhafazakar Parti politikaları arasında yer almadığına işaret ederek yasayı veto edeceklerini belirtiyor. Anglikan Kilisesi yetkilileri de kilisenin statüsüne zarar vereceğini belirterek yasaya karşı çıkıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER