ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 21:36

ERT, geçici olarak yeniden açılıyor


Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, devlet radyoları ve televizyonlarının kapatılmasına yurtiçi ve yurtdışından gelen yoğun tepkiler üzerine ERT’in geçici bir süreliğine daha faaliyetlerine devam etmesini önerdi. Yeni kamu radyo ve televizyonların kurulmasına ilişkin yasa tasarısını haftaya meclisten geçirmeyi planlayan Başbakan Samaras, bu önerisini pazartesi günü toplanacak olan hükümet ortakları zirvesine getirecek.

Yunanistan Devlet Radyo ve Televizyonu ERT'nin hafta başında ani bir kararla kapatılmasının ardından 2 bin 656 kişinin işsiz kalmasıyla birlikte başlatılan yoğun protestolara daha fazla direnemeyen Başbakan Samaras, bu akşam bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada acilen bütün partiler tarafından desteklenen isimlerden oluşacak geçici bir komisyon kurulmasını istedi. Samaras, bu komisyonun az sayıda çalışanı görevlendirerek kamu televizyonun haber programlarına yeniden başlamasını önerdi. ERT'ni geçici yayını, yeni radyo ve televizyonlar kurulana kadar devam edecek.

Hükümetin yeni kurulucak kamu radyo ve televizyonlarına ilişkin yasa tasarısının meclise gönderildiğini belirten Başbakan Samaras, yasa tasarısının gelecek hafta oylanabileceğini kaydetti.

ERT’in kapatılmasına hükümetin küçük ortakları PASOK ve Demokratik Sol Parti’nin çok sert tepki göstermesi üzerine erken seçim senaryolarını ima eden Samaras, koalisyon hükümeti ortağı parti liderlerine mesaj göndererek ekonominin olumlu bir sürece girdiğini hatırlattı. Samaras, halkın maceraya sürüklenmemesi için hükümeti destekleyen liderlerden sorumluluk beklediğini vurguladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER