ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 18:39

Eroğlu, Azerbaycan basın heyetini kabul etti


KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Azerbaycan basın heyetini kabul etti. Eroğlu, Kıbrıs Türklerinin Azerbaycan halkının yanlarında olmasından güç aldığını belirterek, ilişkilerin üst düzeye taşınması, hükümetler arası ilişkilerin başlaması gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Vugar M. Safarli başkanlığındaki Azerbaycan Kitle İletişim Araçlarını Geliştirme Devlet Fonu ile Azeri gazetecileri kabul etti. Vugar M. Safarli ziyarette yaptığı konuşmasında, KKTC'nin Azerbaycan’ın her zaman gündeminde olduğunu belirterek, amaçlarının iki tarafın birbirine yakınlaşması ve ilişkilerin sıklaşmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu da kabulde yaptığı konuşmada, Azerbaycan’da güzel gelişmeler yaşanmakta olduğunu belirterek, “Bakü'nün modern bir şehir olduğunu ifade etti. Eroğlu," Bakü'nün dünya şehri olmaya giden bir özelliği var.” dedi.

Her ülkede iç sorunların gündemin birinci maddesi haline geldiğini aktaran Eroğlu, şunları söyledi: “Hepimiz Türk devleti olmakla iftihar ediyoruz. Türk devletlerinde olan bitenleri basın vasıtasıyla en iyi şekilde aktarabilirsek hem burada olan bitenin öğrenilmesi hem de dost kardeş ülkelerin uğraşlarını, gelişmişliklerini öğrenmiş oluruz. Müzakerelerde ne olup bittiğinin Azeri halkı tarafından öğrenilmesi bize bir güç veriyor. Güney Kıbrıs, Kıbrıs Türkü’nü dünyadan uzaklaştırılmış, koparılmış bir topluluk gibi görüyor. Halbuki biz bir devletiz halkımızla, kurum kuruluşlarımızla devlet olduğumuzu herkes görüyor.”

Devletlerin özgürlüğüne, bağımsızlığına kavuşmasıyla halklarının uğraş vermesi sonucu o ülkenin gelişmişliğinin sağlandığını ifade eden Eroğlu, bunun en iyi örneklerinin Azerbaycan ve KKTC olduğunu söyledi.

Türk devletlerinin KKTC’nin yanında olmasının güç verdiğini de belirten Eroğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı ile iki kez New York’ta görüştüğünü ancak Azerbaycan’ın daha ziyade tanınmış devletlerle temas içerisinde olduğunu ifade ederek bunu eleştirdi.

“Benim isteğim Azerbaycan ile ilişkilerin üst sıralara çıkması. Bunun da yolunu gazeteciler açacak. Sizlere büyük işler düşüyor.” diyen Eroğlu, KKTC’nin tanınmamış bir devlet olmasının Azerbaycan gibi ülkelerle diyalog içerisine girmesine engel olmadığını, hükümetler arası diyaloglar olması gerektiğini belirtti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER