ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 21:22

Eroğlu: AB’nin, Maraş’ın iadesiyle ilgili bir tutumu yok


KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kapalı Maraş bölgesinin Rumlara iadesi konusunda AB’nin herhangi bir tutumunun olmadığını söyledi.

Derviş Eroğlu, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Komisyon’un Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile bir saati aşkın görüştükten sonra gazetecilere açıklama yaptı. Eroğlu, AB yetkililerinin, Maraş’ın iadesi konusunda kendilerine dayandırılan açıklamaların doğru olmadığını söylediklerini aktardı.

Kıbrıs müzakereleri konusundaki görüşlerini de paylaştıklarını ifade eden Eroğlu, “Biz, birçok genel sekreterin anlaşma metinlerini kabul ederek irademizi ispatladık. Mühim olan karşı tarafın aynı iradeyi ortaya koymasıdır.” görüşünü dile getirdiklerini aktardı.

Rum tarafında Türkçe isimlerin yasaklanması konusundaki endişeleri de gündem getirdiklerini ifade eden Eroğlu, “Bu düşünce içerisinde davrandıkları sürece halkımızın anlaşmaya olan inancını yitirebileceğini çok açık ve net bir şekilde söyledik.” dedi.

Derviş Eroğlu, izolasyon ve ambargolardan Kıbrıs Türk halkının duyduğu rahatsızlığı belirterek, AB’den söz yerine müspet adımlar beklediklerini görüşmede dillendirdiğini vurguladı.

Görüşmenin ardından Brüksel’den ayrılacağını ifade eden Eroğlu, Özel Temsilci Osman Ertuğ’un, Füle’nin yardımcıları ile görüşmeye devam edeceğini kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER