ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 16:22

Ermenistan'da adaylar açlık grevinde


Ermenistan’da 18 Şubat’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan isimler kampanyalarını sona erdiriyor, ya da açlık grevine gidiyor. Milli Uyum lideri Aram Arutyunyan seçimlere devam etmeyeceğini ve açlık grevine başlayacağını açıkladı.

Rus basınında yer alan haberlere göre düzenlediği basın toplantısı ile kararını açıklayan Arutyunyan, Ermenistan Merkez Seçim Kurulu önüne çıkacağını ve açlık grevine başlayacağını söyledi.

Seçimlere katılan diğer adayların da benzer bir yöntem izlemesini talep eden Arutyunyan, “Diğer tüm adaylar da yarıştan çekilmeli. Mevcut Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan tek başına seçimlere girmeli…” önerisinde bulundu.

Sabah erken saatlerde de Ermenistan işgali altında bulunan Yukarı Karabağ Dışişleri Eski Bakanı Arman Melikyan kampanya sürecini sona erdirdiğini ve seçimlerden çekildiğini ifade etti. Melikyan, Ermenistan’dan göç eden 200-300 bin seçmenin listesinin yayınlanmasını, hile ve yolsuzluk yapılmamasını talep ediyor.

Bir diğer aday siyasi uzman ve Radya Hay Başkanı Andreas Gukasyan ise Pazartesi günü başladığı açlık grevini sürdürüyor. Gukasyan, Sarkisyan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığının geçersiz kılınmasını istiyor. İnterfax’a konuşan Gukasyan’ın yakınları, politikacının geceyi dışarıda geçirdiğini, ancak sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti. Gukasyan talepleri yerine getirilmeden açlık grevini sonlandırmayı düşünmüyor.

Cumhuriyet Partisi Başkanlığını da yürüten Sarkisyan’ın kazanmasına kesin gözü ile bakılan seçimlerde, Eski Başbakan Hrant Bagratyan, Dışişleri Eski Bakanı Raffi Hovannisian, Ulusal Tanınma İçin Birlik Lideri Paruyr Hayrikyan favori adaylar arasında. Merkez Seçim Kurulu 8 adayın başvurusunu kabul etmişti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER