ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 10:08

Ermeni sergisine karşı Türk sergisi


Danimarka’da Ermenistan Büyükelçiliği ile Danimarka Kraliyet Kütüphanesi işbirliği ile açılan “Ermeni Soykırımı ve İskandinavya Tepkisi’ (Armenian Genocide and Scandinavian Response) isimli sergi Türkiye’nin tepkisine sebep oldu. Danimarka Kraliyet Kütüphanesi yetkilileriyle iletişime geçen Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği, 1915 Ermeni olaylarıyla ilgili Türkiye’nin bakışını yansıtan bir serginin açılmasını talep etti. Danimarka Kraliyet Kütüphanesi, Türkiye’nin talebini kabul etti. Aynı mekânda ve aynı şartlarda Türkiye’nin karşı sergisi açılacak.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yayınlayan Kopenhag Büyükelçisi Berki Dibek, “Danimarka’da Kraliyet Kütüphanesi’nde 6 Kasım 2012 tarihinde ‘Armenian Genocide and the Scandinavian Responce’ başlıklı bir sergi açılacağının öğrenilmesi üzerine Direktör Erland Kolding Nielsen ile bir görüşme gerçekleştirerek, konuya ilişkin değerlendirmemizi aktardım ve adı geçenle önümüzdeki dönemde, aynı mekanda, Büyükelçiliğimiz tarafından 1915 olayları konulu bir sergi açılması hususunda mutabık kaldık. Söz konusu serginin hazırlıkları sürmektedir.” dedi.

Diğer yandan Danimarka medyasına konuşan Ermenistan’ın Kopenhag Büyükelçisi Hrachya Agha-Janyan, Kraliyet Kütüphanesin’den Türkiye tarafından açılacak sergiyi iptal etmesini istedi. Agha-Janyan, “Yetkililerin konuyu yeniden değerlendirmesini bekliyoruz. Kraliyet Kütüphanesi Türkiye’nin baskılarına boyun eğmemeli.” dedi.

Danimarka Kraliyet Kütüphanesi Müdürü Erland Kolding Nielsen ise Türkiye’nin baskısına boyun eğdiklerine dair iddialara sert bir şekilde cevap verdi. Kütüphane olarak baskılara göre hareket etmediklerini belirten Nielsen, “Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği ile Ermeni sergisinin kaldırılmasına dair herhangi bir görüşme yapmadık. Yalnızca onlara da kendi bakış açılarından olayı yansıtma imkânı sağladık.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER