ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 14:52

Erdoğan’ın YouTube ve Facebook açıklaması Orta Asya basınında


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 30 Mart’taki yerel seçimlerinin ardından YouTube ve Facebook'u kapatabilecekleri yönündeki açıklaması Orta Asya basınında da geniş yankı buldu.

Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan ve Kazakistan basını Başbakan Erdoğan'ın, YouTube ve Facebook'un kapanmasıyla ilgili açıklamalarına geniş yer verdi.

Kazkaistan’ın önde gelen haber portalı Kapital, konuyla ilgili haberi, "Türkiye başbakanı, YouTube ve Facebook'u kapatmakla tehdit etti” başlığıyla verdi. Haberde, sosyal medyanın, yolsuzluk iddialarıyla zor durumda kalan hükümetin öfkesine maruz kalabileceği ileri sürüldü.

Azerbaycan'ın APA ajansı ise konuyla ilgili haberi, “Türkiye’de YouTube ve Facebook kapanabilir” başlığıyla abonelerine ulaştırdı. Ajans haberinde, birr televizyon kanalında gazetecilere açıklamada bulunan Başbakan Erdoğan‘ın “Milleti, YouTube ve Facebooka yedirmeyiz” dediği aktarıldı. Haberde, Erdoğan’ın bu konuda başta kapatma olmak üzere gerekli adımları atacakları aktardığı kaydedildi.

Kırgızistan’ın Azarttyk Radyosu ise konuyla ilgili verdiği haberde, “Türkiye’de Facebook ile YouTube kapanabilir” başlığını kullandı. Haberde ilgili açıklamanın, bir televizyon kanalında gazetecilere açıklamada bulunan Başbakan Erdoğan’dan geldiği belirtildi. Haberde, Erdoğan’ın bu açıklamayı, hükümetinin yolsuzluk iddiaları nedeniyle zor bir süreçten geçtiği bir dönemde yapmasına dikkat çekildi. Haberde, Erdoğan’ın rakiplerinin sosyal medyayı saldırı aracı olarak kullandığını ileri sürdüğü aktarıldı.

Özbekçe yayın yapan Ozodlik Radyosu da Başbakan Erdoğan'ın, 30 Mart’taki yerel seçimlerin ardından YouTube ve Facebook'u kapatabileceklerini dediğini yazdı. “Erdoğan Facebook ve YouTube’u kapatmak istiyor” başlığıyla verilen haberde, 30 Mart’ta yerel seçimlerinin yapılacağı Türkiye’de Facebook ve YouTube’un kapatılabileceği kaydedildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER