ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 17:57

Erdoğan'ı protesto gösterisi sönük geçti

Erdoğanı protesto gösterisi sönük geçti

Resmi temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, protesto edildi.


Resmi temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, protesto edildi. Alevi Federasyonu ve terör örgütü PKK yanlısı dernekler tarafından protesto edilen Erdoğan’la ilgili çok sayıda pankart açıldı.

Tarihi Brandenburg Kapısı’nda düzenlenen protestoya 50’den fazla sivil kuruluş destek vermesine rağmen katılım beklentilerin çok altında kaldı. 10 binden fazla kişinin geleceği açıklanan gösteriye 2 bin kadar insan katıldı.

Başını Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun (AABF) çektiği ve bazı Alman sol gruplarının da desteklediği mitingde konuşmacılar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Aleviler ve Kürtlerle ilgili politikalarını eleştirildi. 'Faşizme karşı omuz omuza', 'savaşa hayır', 'laik ve demokratik bir Türkiye istiyoruz', 'inançlara eşitlik, halklara özgürlük' pankartlarının açıldığı mitingde, Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth ve Federal Milletvekili Memet Kılıç bir konuşma yaptı. Kılıç konuşmasında Türkiye’nin, Avrupa Birliği'ne giriş sürecinden uzaklaştığını belirterek, “Türkiye’de azınlıkların hakları maalesef göz ardı edilmektedir. Özellikle yargıçlar ve savcılar adalet sistemini zedeliyor. Bunlara dikkat çekmek istiyorum. Bu nedenle ben de buradayım ve sizlere destek veriyorum." diye konuştu.

Alman Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen ve Yeşiller Partisi Berlin Eyalet Milletvekili Özcan Mutlu da mitinge destek verenler arasındaydı. Alman polisinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı ve çok sayıda Alevi sanatçının türküler söyleyerek destek verdiği miting olaysız sona erdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER