ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Temmuz 2014 Pazar 17:14

Erdoğan’dan Eroğlu’na mektup

Erdoğandan Eroğluna mektup

Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 40. yıl dönümü nedeniyle KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na mektup gönderdi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan mesajında kurucu ve ortağı olduğu devletten dışlanan Kıbrıs Türkü’nü hedef alan baskı, terör ve insanlık dışı sindirme hareketlerine son veren Barış Harekatı’nın, Kıbrıs Türk halkının geleceğe umut ve güvenle bakmasını sağladığını ve Doğu Akdeniz’de barış ve istikrarın temelini attığını belirtti.

Yıllarca özgürlüğü kısıtlanmasına karşın, barışa bağlılığını her vesileyle kanıtlayan ve sarsılmaz bir direnme iradesi sergileyen Kıbrıs Türkü’nün hürriyetini teminat altına alan Türkiye’nin uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan hak ve yükümlülükleri uyarınca gerçekleştirdiği 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 40. yıldönümünün kutlandığı bu anlamlı günde Kıbrıslı Türklerle birlikte olma imkanını bulamadığını kaydeden Erdoğan, törenlere Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın katıldığını hatırlattı.

Kıbrıs Türkü’nün geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de her türlü güçlüğü aşabilecek irade ve kararlılığa sahip bulunduğuna emin olduğunu ifade eden Erdoğan, “Geçen 40 yıl zarfında demokrasisi, hukuk düzeni ve kurumları ile örnek bir devlet kuran Kıbrıs Türk Halkı’nın esenliği ve refahı için Anavatan Türkiye de tarihten bugünlere gelen sorumluluğunun bilinciyle üzerine düşeni yapmaya devam edecek ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her alanda daha da gelişip güçlenmesi için her türlü desteği vermeyi sürdürecektir. Kıbrıs Türkü’nün, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi altında aydınlık yarınlara güvenle ilerleyeceği hususunda inancım tamdır. Kıbrıs’ta iki halkın siyasi eşitliğine ve karşılıklı mutabakata dayalı kalıcı bir siyasi çözüm istiyor, Kıbrıslı Türk kardeşlerimizle birlikte bu konuda bir adım önde olma anlayışımızı muhafaza ediyoruz. BM himayesinde 11 Şubat 2014 tarihinde yeniden başlayan müzakere sürecinin en kısa sürede sonuçlandırılarak, referandumların düzenlenmesiyle adil ve kalıcı çözüme varılmasını bekliyoruz. Rum tarafının da bu konuda sizinle aynı anlayışı benimsemesi halinde, yarım asrı geçmiş bulunan Kıbrıs meselesinin kapsamlı bir çözüme kavuşturulması mümkündür. Çözüm konusunda samimi iradesini ortaya koyan Kıbrıs Türkü’nün maruz bırakıldığı ve hiçbir meşru temeli bulunmayan haksız kısıtlamalara son verilmesi ve Kıbrıs Türk Halkı’nın çözümsüzlüğün mağduru haline getirilmemesi de hakkaniyetin gereğidir” dedi.

Türkiye’nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her alanda gelişip güçlenmesine de büyük önem atfettiğini vurgulayan Erdoğan, önümüzdeki dönemde de müşterek hedeflere ulaşmak için kararlı adımlarla birlikte ilerlemeye devam edileceğini bildirdi. Erdoğan mektubunda,”Bu duygu ve düşüncelerle, sizin ve değerli şahsınızda Kıbrıslı Türk kardeşlerimin 40. yıldönümünü idrak ettikleri 20 Temmuz Barış ve Özgürlük bayramlarını içtenlikle kutluyor, Kıbrıs Türk Halkı için canlarını veren aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi saygı ve şükranla anıyor, ebedi kardeşlerimiz Kıbrıs Türk Halkı’na refah, esenlik ve mutluluk dolu bir gelecek diliyorum” ifadelerine yer verdi.

(İHA)

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER